Dlaczego w niektórych dzielnicach żyje się dłużej?

Interna

|

21 maja, 2015

W ostatnich latach warszawiacy rzadziej korzystają z pomocy szpitalnej, nie oznacza to jednak, że są zdrowsi. Częściej uskarżają się na choroby układu krążenia i nowotwory. To pokazuje, jak ważny jest zdrowy styl życia i świadomość zdrowotna.

 

W których dzielnicach żyje się najdłużej?

Różnice w długości życia w Warszawie zmniejszają się, ale nadal są ogromne, szczególnie wśród panów. Najpóźniej umierają mężczyźni z Wilanowa (średnia długość życia 82 lata), z kolei od lat najgorsza sytuacja jest na Pradze Północ, gdzie żyją niespełna 70 lat. Wśród warszawianek można zaobserwować mniejsze różnice. Najdłużej, bo około 85 lat, żyją mieszkanki Wesołej, Wilanowa i Ursynowa, a najkrócej Pragi Północ – 78 lat.

Dlaczego na Pradze Północ umiera się najszybciej?

W biedniejszych częściach miasta mieszkańcy nie przywiązują wagi do diety czy aktywności fizycznej i uprawiania sportu. Dodatkowo mieszka tam więcej osób bezrobotnych, które nie są objęte obowiązkowymi badaniami profilaktycznymi i nie wiedzą, że trzeba je wykonywać. Zamiast tego wolą leczyć się „na własną rękę” lub przeczekać chorobę. Dodatkowo niechętnie korzystają z darmowych badań profilaktycznych, co dobitnie świadczy o niskiej świadomości zdrowotnej.

Dlaczego kobiety umierają na raka, a mężczyźni na serce?

To wynika z cech charakterystycznych dla poszczególnych płci. Przez hormony kobiety są narażone na nowotwory narządu rodnego i piersi. Z kolei czynniki dziedziczne, w połączeniu z niezdrowym stylem życia i niechęcią do lekarza, przyczyniają się do większej podatności panów na choroby układu krążenia.

Jeśli masz podejrzenia, co do swojego stanu zdrowia lub kondycji Twoich bliskich, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami. Im wcześniej poznamy chorobę, tym skuteczniej możemy z nią walczyć.

X

Zapisz się na wizytę