ICON – nowoczesne leczenie próchnicy bez borowania

Stomatologia

|

22 kwietnia, 2024

Leczenie próchnicy dla wielu pacjentów kojarzy się z nieprzyjemnym borowaniem, przez co rezygnują z wizyt u stomatologa, jedynie pogarszając stan swoich zębów. Tymczasem metoda ICON jest bezbolesna, nieinwazyjna i działa szybko – może być stosowana również u najmłodszych pacjentów. Na czym polega ICON i kiedy można leczyć próchnicę tą metodą?

Na czym polega zabieg ICON?

Na początku zabiegu stomatolog zabezpiecza sąsiadujące zęby i tkanki miękkie przed działaniem preparatów stosowanych w trakcie zabiegu. Następnie na chory ząb nakładany jest żel, którego zadaniem jest wytrawienie szkliwa. Specjalistyczny żel spłukiwany jest wodą po dwóch minutach, a następnie ząb osuszany jest bardzo dokładnie z użyciem etanolu. Końcowym etapem jest nałożenie żywicy ICON oraz naświetlenie jej lampą UV dla uzyskania efektu utwardzenia. Po usunięciu zabezpieczeń i wypolerowaniu zewnętrznej powierzchni zęba, wizyta jest zakończona. Całość zabiegu zamyka się w 15 minutach.

Preparat ICON wypełnia kanaliki i wnika głęboko w strukturę zdemineralizowanego szkliwa, utwardzając ząb. Jest zupełnie niewyczuwalny dla pacjenta, a sam ząb chroniony jest przed dalszym rozwojem próchnicy.

Zalety tej metody leczenia próchnicy

ICON jest metodą bezbolesną i nieinwazyjną, która jest tak delikatna, że może być stosowana u każdego. Dodatkowo ICON pozwala wyrównać koloryt zębów, ponieważ żywica dostosowuje się kolorystycznie do naturalnej barwy uzębienia.

Zaletą ICON jest bez wątpienia to, że nie wymaga borowania, natomiast skutecznie zapobiega dalszemu rozwojowi próchnicy i pozwala zachować zdrowe zęby. Co więcej, ICON nie powoduje negatywnych skojarzeń z wizytami u stomatologa i zachęca do regularnego sprawdzania stanu zębów.

Zabieg ICON nie ingeruje w zdrowe tkanki zęba, jak niestety ma to miejsce w przypadku borowania, które jest koniecznością przy bardziej zaawansowanych formach próchnicy.

Przeciwwskazania do zabiegu ICON?

Jedynym i najważniejszym przeciwwskazaniem do zabiegu ICON jest zaawansowana próchnica. Metoda ICON przeznaczona jest do leczenia próchnicy w początkowym stadium. Jeśli choroba się już rozwinie i w zębie powstaną ubytki, konieczne jest borowanie. Z tego powodu warto regularnie odwiedzać stomatologa, aby ten miał okazję dokładnie sprawdzić kondycję naszego uzębienia i w razie potrzeby, szybko podjąć działania zaradcze.

Jak rozpoznać niepokojące objawy początkowej fazy próchnicy? Na zębach pojawiają się charakterystyczne białe plamki, które – jeśli nie zostaną zauważone – mogą doprowadzić do powstania w ich miejscu ubytków. Te białe plamki to widoczny objaw demineralizowania zębów, którego następstwem jest osłabienie struktury zęba i wnikanie w niego bakterii powodujących dalsze choroby. Lekarz stomatolog bez problemu rozpozna wstępny stan próchnicy dzięki regularnym wizytom kontrolnym.

Od jakiego wieku zabieg ICON?

Leczenie próchnicy metodą ICON może być przeprowadzone w każdym wieku – zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. Jedynym warunkiem jest wczesne wykrycie próchnicy.

Niebywałym plusem metody ICON jest to, że ze względu na swoją delikatność i bezbolesność, jest doskonale tolerowana przez najmłodszych pacjentów. Aby jednak lekarz mógł ją zastosować, konieczne jest regularne odwiedzanie stomatologa na wizyty kontrolne – tego typu wyrabianie zdrowego nawyku u dzieci zwiększa szansę na zdrowe i mocne uzębienie przez całe życie.

Jak się przygotować do zabiegu?

Nie ma potrzeby w żaden specjalny sposób przygotowywać się do zabiegu ICON. Należy jednak mieć na uwadze, że przez okres około tygodnia lub odrobinę dłużej po zabiegu wskazane jest stosowanie tzw. białej diety. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć produkty barwiące, takie jak pomidory, buraki, kawa, herbata czy soki owocowe. Mogą one nieestetycznie odbarwiać żywicę położoną na leczonym zębie.

 

Zapraszamy na leczenie metodą ICON do kliniki Demeter! Zarezerwuj wizytę w naszym gabinecie na Żoliborzu lub Pradze i szybko, a co najważniejsze bezboleśnie, zabezpiecz swoje zęby przed próchnicą.

X

Zapisz się na wizytę