Wizyta u stomatologa przed podróżą lotniczą. Oto dlaczego to ważne
22 czerwca 2024Jak uzupełnić niedobory żelaza?
20 sierpnia 2024Ekstrakcja zęba brzmi poważnie i skomplikowanie. Powierzony specjalistom i przy dobrym przygotowaniu pacjenta, zabieg usunięcia zęba można jednak przejść bez stresu i komplikacji. Oto rady ekspertów z naszej Kliniki, które sprawią, że wyrwanie zęba odbędzie się bezstresowo.
Ekstrakcja zęba bez stresu
By oszczędzić sobie stresu i ewentualnych komplikacji, ekstrakcję zęba najlepiej powierzyć sprawdzonemu specjaliście. W naszym gabinecie stomatologicznym na Pradze lub Żoliborzu doświadczeni lekarze, w tym chirurg szczękowy, przeprowadzają nawet najbardziej skomplikowane zabiegi usuwania zębów.
Największym sprzymierzeńcem w walce ze stresem jest wiedza. Nie bój się zadawać specjalistom z naszej Kliniki pytań, ich odpowiedzi pomogą ci przejść przez ekstrakcję zęba z mniejszym stresem. Rozwieją twoje wątpliwości i obawy dotyczące samego zabiegu, procesu gojenia, bólu i ryzyka infekcji czy innych skutków ubocznych.
Ekstrakcję zęba w naszym gabinecie przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, cały zabieg odbywa się więc bez bólu. Usunięcie zęba poprzedza odpowiednia diagnostyka, w tym wykonanie zdjęcia RTG. W miejscu po usunięciu zęba tworzy się skrzep, po zabiegu trzeba więc dbać o to, by nie wypadł, zakłóciłoby to proces leczenia. W tym celu bezwzględnie unikaj płukania jamy ustnej po zabiegu, a także pamiętaj, by po usunięciu zęba pić chłodne napoje i spożywać miękkie, także chłodne, posiłki.
Wskazania do ekstrakcji zęba
Usunięcie zęba wykonywane jest zawsze w ostateczności, kiedy nie ma możliwości zastosowania innych metod leczenia. Wskazaniami do ekstrakcji zęba mogą być między innymi:
- zaawansowana próchnica
- zapalenie miazgi zębowej
- choroby przyzębia
- złamanie korony zęba
- wady zgryzu
- przygotowanie jamy ustnej do założenia aparatu ortodontycznego.
Często usuwanymi zębami są ósemki, ponieważ mogą rosnąć krzywo, wiele osób nie ma też odpowiednio dużo miejsca w jamie ustnej na te wyrzynające się jako ostatnie zęby trzonowe.
Jak przebiega usunięcie zęba?
Po podaniu zastrzyku ze znieczuleniem i odczekaniu, aż środek zacznie działać, lekarz za pomocą kleszczy stomatologicznych wyjmuje ząb z zębodołu. Po oczyszczeniu zębodołu, zatamowaniu krwawienia i ewentualnym założeniu szwów (nie zawsze jest to konieczne), nasz lekarz poinformuje cię o sposobie postępowania z raną i terminie wizyty kontrolnej. Bardzo ważne jest, żeby nie dopuścić do wypadnięcia skrzepu, który utworzy się w miejscu po usunięciu zęba, dlatego ściśle stosuj się do zaleceń stomatologa. Oszczędzi ci to bólu, stresu i komplikacji.
Czego nie robić po ekstrakcji zęba?
Aby gojenie się rany po ekstrakcji zęba przebiegało bezstresowo:
- nie płucz jamy ustnej po zabiegu
- nie jedz i nie pij przez 2-3 godziny po zabiegu
- nie pal papierosów i nie spożywaj alkoholu
- pij chłodne lub zimne napoje
- postaw na dietę złożoną z płynnych lub miękkich pokarmów, najlepiej chłodnych.
Dieta po usunięciu zęba
Wyrwanie zęba powoduje ból szczęki i dziąseł w miejscu ekstrakcji, dlatego unikaj twardych pokarmów. Miękkie jedzenie pomaga w regeneracji jamy ustnej, minimalizuje odczuwany dyskomfort i zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia lub podrażnienia rany. Dobrym wyborem dietetycznym po ekstrakcji zęba są na przykład:
- purée ziemniaczane
- kisiel
- jajecznica
- zupy-kremy
- lody
- jogurty
- miękki makaron
- gotowane warzywa.
Powikłania po zabiegu ekstrakcji zęba
Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, także po usunięcia zęba mogą czasami pojawić się powikłania. Zazwyczaj ból i tkliwość w miejscu po usuniętym zębie utrzymują się od doby do trzech dni. W tym czasie pacjent zazwyczaj odczuwa pewien dyskomfort. Jeśli ból utrzymuje się dłużej, skontaktuj się z dentystą.
Wśród powikłań po ekstrakcji zęba może wystąpić uszkodzenie nerwów lub naczyń krwionośnych, przedłużające się krwawienie i ból. Rzadko pojawia się zakażenie zębodołu. Jednym z powikłań, którego pacjenci boją się najbardziej, jest tzw. suchy zębodół. Jest to stan, w którym krew nie krzepnie prawidłowo w zębodole po ekstrakcji.
Do częstych objawów po usunięciu zęba należą natomiast obrzęki – by je zmniejszyć, stosuj zimne okłady na policzek i unikaj ciepłego jedzenia i napojów. Przez pewien czas po ekstrakcji zęba możesz też odczuwać ból – możesz zażywać ogólnodostępne środki przeciwbólowe, np. z ibuprofenem, który działa również przeciwzapalnie, pamiętaj jednak, by nie stosować aspiryny, która rozrzedza krew.
Jeśli cokolwiek cię niepokoi, skontaktuj się z nami. Nie czekaj też z wizytą, jeśli odczuwasz brzydki zapach lub smak z rany, pojawiła się gorączka lub silny ból promieniujący w kierunku ucha.
Jeśli jednak będziesz stosować się do powyższych zaleceń i powierzysz wykonanie zabiegu naszemu doświadczonemu specjaliście, ekstrakcja zęba powinna przebiec bez stresu i komplikacji. Najbardziej skomplikowane zabiegi ekstrakcji zębów wykonują chirurdzy szczękowi. W naszej Klinice Demeter na warszawskiej Pradze i Żoliborzu znajdziesz sprawdzonych specjalistów, którzy pomogą ci przejść przez usunięcie zęba bez stresu.