Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o tych zasadach
24 czerwca 2015Uśmiechnij się szeroko. Rozpoczynamy wielki konkurs!
29 czerwca 2015Wakacyjna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Czasami przyjemny relaks zostaje zakłócony przez bolesne użądlenie lub ukąszenie. Jak wtedy postępować?
Użądlenie pszczoły lub osy
U większości osób „kontakt” z pszczołą lub osą objawia się niewielkim, bolesnym obrzękiem, który zaczyna zanikać po 24 godzinach. Ulgę przynosi lód, maść z hydrokortyzonem, leki przeciwhistaminowe lub wapno. Jeśli nie mamy ich w swojej apteczce, a odczuwamy dyskomfort, można spróbować domowych metod – przyłożyć ząbek czosnku lub plaster cebuli.
Reakcja alergiczna
U niektórych użądlenie wywołuje zdecydowanie silniejszą reakcję z objawami występującymi w całym organizmie – swędzeniem nóg i rąk, pojawieniem się pokrzywki, wymiotami, opuchlizną uszu, a nawet kłopotami z przełykaniem i oddychaniem. Najgroźniejszy jest wstrząs anafilaktyczny, w którym spadek ciśnienia może doprowadzić do zapaści, utraty przytomności i śmierci. Pierwsze objawy to duszność, wymioty i zawroty głowy. Wówczas niezbędna jest szybka reakcja lekarza.
Bolesny kontakt z szerszeniem
Poważne konsekwencje może przynieść spotkanie z szerszeniem. O ile samo użądlenie nie jest bolesne, jad może spowodować uczucie duszności, obrzęk twarzy i wysypkę. Ranę należy schłodzić, a kończynę unieruchomić. W przypadku utraty przytomności należy wezwać lekarza, który zastosuje szybko działające leki.
o zrobić, gdy ukąsi cię żmija?
Przypadkowe nadepnięcie żmii może zakończyć się atakiem. Na skórze pojawia się bolesny obrzęk, a z czasem ukąszenie skutkuje zawrotami głowy, zaburzeniami żołądka i gorączką. Miejsce ukąszenia należy umyć i obłożyć lodem. Ważne jest również unieruchomienie kończyny. Nie należy nacinać ukąszenia i odsysać krwi z jadem. Wskazana jest wizyta u lekarza, który poda surowicę i zastosuje profilaktykę przeciwtężcową
Jeśli masz podejrzenia, co do swojego stanu zdrowia lub kondycji Twoich bliskich, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami. Im wcześniej poznamy chorobę, tym skuteczniej możemy z nią walczyć.