„Spotkaj się” z naszymi lekarzami w… mediach
19 kwietnia 2016Masz 50 lat? Zbadaj się!
4 maja 2016Prawie połowa Polaków po 30. roku życia ma problemy z zasypianiem – wynika z badań TNS Polska. W rezultacie gorzej wyglądają, częściej chorują, a ich pamięć zawodzi. Dowiedz się, jak niedobory snu wpływają na organizm oraz jak ułatwić sobie zasypianie.
Niedosypianie a organizm
Niedobory snu najbardziej odczuwa centralny układ nerwowy. Dochodzi do zaburzeń koncentracji i pamięci, jesteśmy roztargnieni. Zmęczenie odczuwa również układ krążenia. Ciśnienie tętnicze wzrasta, a to obciąża naczynia i mięsień sercowy, co może skończyć się zawałem. Statystycznie częściej obserwuje się problemy z układem pokarmowym, na przykład pojawiają się choroby Crohna. Ponieważ zaburzamy rytm dnia i nocy, filtracja nerek jest taka sama przez całą dobę, a więc częściej oddajemy mocz. Niedobry snu dotykają również układ hormonalny. Często dochodzi do nadprodukcji kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu. To bardzo zużywa naszą energię – szybciej się męczymy, jesteśmy nerwowi, bardziej impulsywni.
Jak ułatwić sobie zasypianie?
Optymalna ilość snu to 8-9 godzin dziennie. Częstym błędem jest niedosypianie w tygodniu
i nadrabianie „zaległości” w weekendy. Tymczasem kluczowa jest nie tylko ilość snu, ale również jego regularność. Z bezsennością okresową można walczyć za pomocą sprawdzonych sposobów.
- Sypialnia powinna być ciemna i cicha. Z tego względu nie ma w niej miejsca na wszelkie rozpraszacze – włączony telewizor, głośny zegarek czy światło z ulicy.
- Ważne jest czyste i świeże powietrze – optymalna temperatura do zasypiania to około 20 st. C.
- Przed położeniem się warto otworzyć okno, a jeśli mamy czas – pójść na spacer i dotlenić organizm.
- Warto pamiętać, że jedzenie może utrudnić lub ułatwić zasypianie. Cenne są produkty zawierające tryptofan (jajka, ryby, drób). Warto unikać kawy, herbaty, coli oraz alkoholu.