Wiedza o nowotworach ratuje życie

Interna

|

15 lutego, 2016

Działają podstępnie, szybko, bez wyraźnych objawów. Łączy je jedno – czas reakcji może uratować życie. Poznaj najgroźniejsze nowotwory i dowiedz się, jak z nimi walczyć.

Rak płuca

Rak płuca zabija 21 tys. Polaków rocznie. Do najważniejszych czynników ryzyka należy palenie papierosów, wdychanie zanieczyszczonego powietrza, predyspozycje genetyczne. W pierwszym okresie rozwoju nie daje objawów. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, najczęściej już z bardzo zaawansowanym procesem chorobowym, co skutkuje niskim stopniem przeżywalności.

Objawy: Głównym sygnałem ostrzegawczym jest kaszel, krwioplucie, bóle w klatce piersiowej, duszność, chudnięcie, osłabienie, stany podgorączkowe.

Profilaktyka: Podstawą profilaktyki jest zaprzestanie palenia. Dodatkowo lekarze zalecają wykonywanie regularnych badań kontrolnych – co 2 lata badania RTG klatki piersiowej.

 

Rak jelita grubego

Podstępnym nowotworem jest rak jelita grubego, który zabija 9,7 tys. Polaków rocznie. Czasami nie ujawnia się nawet przez 10 lat. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, których krewni chorowali na nowotwory, mają nadwagę, źle się odżywiają, nadużywają kawy i alkoholu.

Objawy: Niepokój powinny wzbudzić dokuczliwe zaparcia, zmiana rytmu wypróżnień, długotrwałe biegunki, anemia, nudności, ślady krwi.

Profilaktyka: Po ukończeniu 50 rok życia każdy powinien poddać się kolonoskopii (badania endoskopowego całego jelita grubego). Tylko w ten sposób mona wykryć zmiany przedrakowe.

 

>Rak żołądka

Groźnym nowotworem jest rak żołądka, który zabija 5,6 tys. Polaków rocznie. Sprzyjają mu czynniki genetyczne, jak również styl życia (na przykład nieodpowiednia dieta). Zachorowalność w Polsce maleje, ale nadal należy do najwyższych w Europie.

Objawy: Objawy mogą przypominać inne schorzenia, co sprawia, że zostają często bagatelizowane: ból, utrata masy ciała, wymioty, jadłowstręt, wczesne uczucie sytości, odbijania, zaburzenia połykania, osłabienie i niestrawność.

Profilaktyka: Metodą umożliwiającą wykrycie wczesnego raka żołądka jest gastroskopia. Jej czułość dla raka żołądka przekracza 90%.

 

Rak piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. W Polsce zabija ponad 5 tys. kobiet rocznie. Na sto zachorowań jedno występuje u mężczyzny. Za główny czynnik ryzyka uważa się wiek (80% chorych to kobiety po 50. roku życia). Profilaktyka: Najprostszą profilaktyką jest samobadanie. Kobieta po 25 rok życia, powinna to robić przynajmniej raz na miesiąc. Badanie wykonuje również ginekolog podczas każdej konsultacji ginekologicznej. Badane są piersi i sąsiadujące węzły chłonne. Wsparciem podczas diagnozy jest również USG piersi.

Objawy: Należy doszukiwać się ewentualnych wciągnięć, zaczerwień, pogrubień, owrzodzeń, guzków.

 

 

 

22 619-81-94 lub bialostocka@demeter.com.pl

22 833-43-43 lub potocka@demeter.com.pl

X

Zapisz się na wizytę