Próchnica – anatomia problemu

Stomatologia

|

10 października, 2023

Przyczyn rozwoju próchnicy jest wiele, a jej występowanie nie ogranicza się do uzębienia dzieci. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dieta bogata w słodycze i słodkie napoje gazowane oraz predyspozycja do szybkiego gromadzenia się płytki nazębnej stanowią główne czynniki ryzyka jej rozwoju. Z czego dokładnie wynika to zagrożenie i co można z tym zrobić?

Co musisz o niej wiedzieć?

Mówiąc o próchnicy należy zacząć od faktu, że jest to choroba bakteryjna. Jama ustna nie jest środowiskiem jałowym i zamieszkują ją liczne gatunki mikroorganizmów. Pośród nich są takie, które w sprzyjających dla siebie warunkach mogą spowodować rozwój próchnicy. Bakterie w płytce nazębnej, aby funkcjonować potrzebują cukru. W wyniku przemian metabolicznych jest on przekształcany do kwasu, który stanowi bezpośredni czynnik uszkadzający barierę ochronną uzębienia – szkliwo. Właśnie dlatego spożywanie dużej ilości wysokocukrowych produktów, takich jak słodycze, słodzone napoje czy soki owocowe, jest tak groźne dla uzębienia. Te ostatnie zawierają w swoim składzie również naturalne kwasy owocowe. Im więcej cukru dostępnego dla bakterii, tym intensywniej będą się rozwijać. Obraz próchnicy najczęściej kojarzy się z jej zaawansowanym stadium, w którym ząb niemal całkowicie przyjmuje ciemny kolor. Jednak ta choroba nie zawsze jest widoczna gołym okiem, ponieważ istnieje próchnica ukryta, możliwa do wykrycia jedynie w gabinecie dentystycznym. Dlatego tak istotne są profilaktyczne wizyty kontrolne. Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy warto regularnie poddawać się zabiegowi higienizacji – usunięcie kamienia nazębnego ogranicza rozwój bakterii patogennych.

Metody leczenia

Czy Pacjent z próchnicą jest skazany na zabieg z użyciem wiertła? Absolutnie nie! Inwazyjne procedury dotyczą najczęściej bardzo zaawansowanych, późnych stadiów choroby. Regularnie odbywane dentystyczne wizyty kontrolne pomogą zauważyć wszelkie zmiany patologiczne i pozwolą na natychmiastową interwencję specjalisty. Jak z próchnicą powierzchniową radzi sobie nowoczesna stomatologia? Skutecznym sposobem na pozbycie się próchnicy bez borowania jest ICON. Procedura opiera się na wykorzystaniu preparatu żywicznego, który wykazuje powinowactwo do aktywnych zmian chorobowych w zębie. Infiltrat wnika przez uszkodzenia w głąb zęba wypełniając jednocześnie ogniska próchnicowe. Dzięki temu, nie tylko zostaje zatrzymany rozwój próchnicy, ale również wnętrze zęba staje się zabezpieczone przed szkodliwym działaniem kwasów. Warto wspomnieć, że efekty tej metody leczenia próchnicy są nie do odróżnienia na tle naturalnego szkliwa. Z tego powodu jest wykorzystywana również do redukcji przebarwień uzębienia. Jest to całkowicie bezbolesny i skuteczny sposób na pozbycie się problemu próchnicy powierzchniowej, czyli wczesnej postaci próchnicy. Kiedy próchnica osiąga zaawansowane stadium metoda ICON nie może zostać zastosowana. W takim przypadku rozwiązaniem problemu pozostaje jedynie zabieg stomatologiczny z użyciem wiertła.

X

Zapisz się na wizytę