Zdrowe święta bez kulinarnych wyrzeczeń [PORADNIK]

Dietetyka

|

19 grudnia, 2015

Święta to trzy dni objadania. Wcale nie musisz rezygnować z ich kulinarnego uroku. Przedstawiamy pięć prostych wskazówek, dzięki którym przeżyjesz je lekko i zdrowo.

Po pierwsze – postaw na ryby

Boże Narodzenie to prawdziwa uczta rybna. Wykorzystaj to i zamiast tłustego mięsa wybierz łososia lub tradycyjnego karpia. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym poprawisz pamięć i zmniejszysz ryzyko udaru. Dodatkowo za sprawą białka, wapnia, fosforu, potasu i żelaza wzmocnisz serce i zwiększysz odporność organizmu. Uważaj na ości!

Po drugie – nie żałuj sobie warzyw

Masz ochotę na mięso? Wybierz indyka lub królika, które w swoim składzie zawierają niewielką ilość tłuszczu. Wolisz stek albo pieczeń? Dodaj do nich warzywa! Idealna kompozycja to podzielenie talerza na pół: na jednej części warzywa, na drugiej porcja mięsa. Dodatkowo wyeliminuj słodkie napoje, szczególnie te gazowane i zastąp je wodą lub sokami warzywnymi.

Po trzecie – bądź przewidywalny

Nie próbuj wszystkiego na raz – spożywanie dwunastu potraw jednego wieczoru jest kategorycznie odradzane. Masz przed sobą trzy dni świętowania. Jedz często, ale mało – najlepiej pięć posiłków dziennie. Całość popijaj ciepłymi naparami z herbaty lub ziół, które ułatwiają trawienie. Kiedy organizm przewiduje regularne posiłki, synchronizuje układ pokarmowy i zwiększa jego wydajność.

Po czwarte – zrezygnuj z soli

W święta jesz więcej, a więc dostarczasz organizmowi większej ilości soli – tymczasem dzienny limit dla zdrowej osoby to płaska łyżeczka (5-6 g). Nadużycie może być groźne, szczególnie jeśli masz nadciśnienie. Z dosalania zrezygnuj całkowicie. Do dań mięsnych i warzywnych wybieraj bazylię. Robiąc marynaty postaw na tymianek, do zup, sosów i sałatek dodawaj lubczyk, a do drobiu melisę.

Po piąte – zrób sobie chwilę przerwy

Raz dziennie odejdź od stołu, ubierz kurtkę i wyjdź na spacer. Częste przebywanie na świeżym powietrzu nie tylko oczyści, ale również wzmocni twój organizm. Pamiętaj
o systematyczności, która jest kluczowa przy wszystkich aktywnościach fizycznych. To, że godzinę poświęcisz na spacer, a następne dwa dni spędzisz przed telewizorem, nie przyniesie pożądanych efektów. Lepiej pospacerować krócej, ale systematycznie.

X

Zapisz się na wizytę