Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o tych zasadach

Interna

|

24 czerwca, 2015

Wycieczki w góry, opalanie nad morzem, pływanie w miejskim basenie – urlop to bardzo aktywny i przyjemny czas. Jak uniknąć kontuzji i chorób? Oto cenne porady.

Zadbaj o ubezpieczenie

Wyjeżdżając na wakacje do Unii Europejskiej warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta zapewnia opiekę medyczną na zasadach obowiązujących w państwie pobytu. Dzięki temu mamy dostęp do publicznego leczenia, choć trzeba pamiętać, że ubezpieczenie nie zawsze pokrywa wszystkie koszty. Na przykład we Włoszech nie otrzymamy refundacji za leczenie stomatologiczne (kilkadziesiąt euro). Kartę można bezpłatnie wyrobić w regionalnych oddziałach NFZ.

Pamiętaj o szczepieniach

W tropikalnych krajach częściej narażamy się na choroby zakaźne. Warunki sanitarne i niski poziom opieki medycznej sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się chorób. Jednym z lepszych sposobów ochrony są szczepienia. W zależności od miejsca docelowego oraz stanu zdrowia, lekarz zaproponuje odpowiednią ochronę. Najczęściej zaleca się zabezpieczenie przeciw: żółtej gorączce, tężcowi, durowi brzusznemu, żółtej febrze, wirusowemu zapaleniu wątroby, cholerze i wściekliźnie.

Skompletuj wakacyjną apteczkę

Bez względu na to gdzie się wybieramy – do odległego kraju, czy do miejscowość obok – apteczka powinna być nieodłącznym elementem wakacyjnego bagażu. Do jej obowiązkowego wyposażenia należą leki przeciwbólowe, które “uratują nas” przed bólami głowy czy zęba oraz środki na urazy – bandaże, opaski elastyczne, plastry, chusty trójkątne, środki odkażające, zasypki na obtarcia i żele przeciwzapalne. Dobrym pomysłem jest zabranie termometru, soli fizjologicznej, nożyczek oraz wapna, które okaże się przydatne w przypadku reakcji alergicznej lub ukąszeń.

Odwiedź dentystę

Planując wakacje warto odwiedzić dentystę. Krótka wizyta kontrolna w gabinecie stomatologicznym daje gwarancję, że przez kilkanaście dni urlopu, nie zaskoczy nas ból zęba. Z okazji sezonu urlopowego Klinika Demeter przygotowała specjalny pakiet „Wakacje z uśmiechem”. Dzięki odpowiednim zabiegom i przeglądom stomatologicznym dentyści sprawdzają zęby rodziców i dzieci. Tylko teraz kompleksowa opieka wszystkich członków rodziny kosztuje jedyne 180 zł.

X

Zapisz się na wizytę