Wybielanie zębów u dentysty – wszystko co musisz wiedzieć

Stomatologia

|

16 października, 2022

Śnieżnobiały uśmiech kojarzy się przeważnie z gwiazdami filmowymi i celebrytami. Jednak nie jest on zarezerwowany wyłącznie dla nich. Dzięki nieustającemu rozwojowi stomatologii estetycznej osiągnięcie wymarzonego odcienia zębów stało się łatwo dostępne, a przede wszystkim w pełni bezpieczne. Istnieje kilka metod na wybielanie zębów u dentysty. Przed wyborem typu zabiegu warto zapoznać się z ich krótką charakterystyką.

Wybielanie zębów z wykorzystaniem lampy

Metoda z użyciem lampy polega na zastosowaniu specjalistycznego preparatu wybielającego. Składnikiem bezpośrednio odpowiedzialnym za efekt rozjaśniający jest stężony nadtlenek wodoru. W wyniku naświetlania wiązką światła niebieskiego, związek utlenia się i powoduje rozjaśnienie szkliwa. Procedurę powtarza się trzykrotnie podczas jednej wizyty. Rozjaśnianie zębów lampą daje szybkie i intensywne efekty. Po zakończonym naświetlaniu zęby mogą jednak wykazywać nadwrażliwość na zimno. Konieczne jest też przestrzeganie diety białej przez około 14 dni po zabiegu.

Wybielanie zębów za pomocą nakładek

Ta metoda jest realizowana w podziale na dwie wizyty u stomatologa. Podczas pierwszej, pobierane są wyciski. Na ich podstawie powstaną sylikonowe nakładki zaopatrzone w zbiorniczek na żel wybielający. W czasie drugiej wizyty, sprawdza się precyzję ich dopasowania oraz prezentuje sposób aplikacji preparatu rozjaśniającego. Wybielanie tą metodą trwa ok. tygodnia. Uzyskane rezultaty utrzymują się nawet przez 2 lata. Cechą, która wyróżnia ten sposób wybielania zębów jest to, że decyzja o stopniu rozjaśnienia należy do Pacjenta. Dodatkowo, stworzone nakładki nadają się do ponownego użytku, w razie wystąpienia takiej potrzeby. Warto zaznaczyć, że ta metoda sprawdza się zarówno w wybielaniu zębów żywych jak i martwych.

Co, jeśli istnieją przeciwwskazania do ww. metod?

Istnieje szereg przeciwwskazań do zabiegów wybielania zębów, np. paradontoza czy alergia na środek wybielający. Jednak nie oznacza to braku możliwości spełnienia marzeń o pięknym, białym uśmiechu. Istnieją dwa rozwiązania tego problemu – licówki oraz bonding. Licówki, poza korektą odcienia zębów pomagają nadać im prawidłowe położenie i kształt. Należy wiedzieć, że są kosztowne. Sam zabieg ich założenia jest nieodwracalny z powodu oszlifowania uzębienia. Istnieje jednak całkowicie nieinwazyjna alternatywa licówek, czyli bonding. Ta nowoczesna metoda polega na nadaniu upragnionej formy i koloru zębów, bez potrzeby ich szlifowania. Dzięki temu, olśniewający uśmiech jest osiągalny bez zbędnych nieprzyjemności i naruszania szkliwa.

Jak widać dostępne sposoby na wybielanie zębów u dentysty pozwalają dopasować zabieg do indywidualnych potrzeb i cech Pacjenta. Podnosi to ogólny komfort zabiegu oraz przekłada się na jego pełne bezpieczeństwo.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wybielaniu zębów metodą nakładkową bądź o możliwości zrobienia licówek lub bondingu w naszej klinice w Warszawie, skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.

X

Zapisz się na wizytę