Wybielanie zębów: nakładkowe czy lampą?

Stomatologia

|

11 grudnia, 2023

Jedynym rozwiązaniem pozwalającym osiągnąć wymarzony, biały uśmiech są profesjonalne stomatologiczne zabiegi wybielające. Efekty domowych sposobów nie są w stanie równać się z możliwościami jakie gwarantują procedury nowoczesnej stomatologii estetycznej. Jedyne nad czym należy się zastanowić decydując się na rozjaśnianie odcienia uzębienia to metoda przeprowadzanego zabiegu. Najpopularniejszymi procedurami wybielania są te wykorzystujące lampę lub dedykowane nakładki. Które z nich sprawdzi się u Ciebie? Podpowiadamy!

Charakterystyka zabiegów

Wybielanie zębów lampą opiera się na nałożeniu specjalistycznego żelu na powierzchnię uzębienia, a następnie jego aktywacja odpowiednim rodzajem światła emitowanym przez lampę zabiegową. Skład preparatu opiera się przede wszystkim na silnym utleniaczu – nadtlenku wodoru (w formie roztworu znajdziemy go w wodzie utlenionej). Dzięki wykorzystaniu wiązki świetlnej, substancja może penetrować szkliwo i tam działać na obecne przebarwienia. Wybielanie nakładkowe, w przeciwieństwie do poprzedniej metody, jest procedurą wykonywaną w domowym zaciszu. Wizyty stomatologiczne ograniczają się do wykonania spersonalizowanej nakładki oraz dobrania odpowiedniego preparatu wybielającego. Po skomponowaniu takiego zestawu, Pacjent stosuje go na noc według zaleceń stomatologa. Dzięki możliwości pełnej indywidualizacji przebiegu terapii, Pacjent samodzielnie może decydować o stopniu rozjaśnieniu uzębienia poprzez czas poświęcony na noszenie nakładki.

Który sposób wybrać?

Obie metody wybielania zębów zapewniają świetne rezultaty, jednak różnią się czasem ich osiągania. Procedura z użyciem lampy daje efekty natychmiastowe, podczas gdy sposób nakładkowy wymaga ok. tygodnia. Jest to jednak niewielka niedogodność biorąc pod uwagę mechanizm działania wybielania z wykorzystaniem lampy. Badania naukowe wskazują jednoznacznie na zwiększone ryzyko uszkodzeń szkliwa powodowane przez drastyczne warunki wybielania tym sposobem, które nie jest obserwowane w metodzie nakładkowej. Dodatkowo, stosując nakładki wybielające nie zauważa się rozwoju nadwrażliwości zębowej, która może dotykać Pacjentów po korekcji odcienia uzębienia lampą. Obie metody zapewniają efekty długotrwałe, jednak tutaj również należy wskazać wyższość wybielania nakładkowego. Dzięki indywidualnej nakładce możliwe jest „odświeżanie” efektu rozjaśnienia, jeśli zaistnieje taka potrzeba. W takim przypadku wystarczy skonsultować się ze stomatologiem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań i otrzymania żelu wybielającego. Dane naukowe jasno mówią o bezwarunkowym bezpieczeństwie i dużej efektywności wybielania metodą nakładkową. W Klinice Demeter opieramy się jedynie na faktach, dlatego w trosce o zadowolenie i dobrostan naszych Pacjentów zalecamy wybieranie właśnie tego sposobu rozjaśniania zębów.

X

Zapisz się na wizytę