Wizyta u stomatologa przed podróżą lotniczą. Oto dlaczego to ważne

Stomatologia

|

22 czerwca, 2024

Zarezerwowałeś lot, spakowałeś walizkę, pora lecieć na wakacje. Stop! Czy pamiętałeś o wizycie u dentysty? Przed podróżą lotniczą koniecznie odwiedź stomatologa, by skontrolował stan twoich zębów. Nie przekładaj tego na później. Lepiej wyleczyć zęby przed lotem samolotem, niż cierpieć na ból zębów, który może pojawić się podczas podróży lotniczej.

 

Wizyta u stomatologa przed podróżą lotniczą

Być może myślisz, że wizyta u dentysty przed podróżą lotniczą nie jest koniecznością, powinieneś jednak wiedzieć, że lot samolotem może silnie wpłynąć na zdrowie zębów. Jeśli zdarza ci się odczuwać ból zęba, podczas podróży samolotem może on nasilić się za sprawą różnic ciśnienia w kabinie. Ból może pojawić się, nawet jeśli do tej pory nie nie odczuwałeś żadnych przykrych objawów.

Przed wylotem warto więc umówić się na wizytę kontrolną do stomatologa, wyleczyć zęby, w których rozwija się próchnica, uzupełnić ubytki. Pomoże to zapobiec pojawieniu się bólu zębów podczas lotu samolotem, zmniejszy ryzyko powstania stanów zapalnych miazgi i dziąseł.

Problemy z zębami a lot samolotem

Schorzenia zębów i stany zapalne dziąseł mogą nasilać się w trakcie latania. Kiedy twój organizm doświadcza dużych zmian ciśnienia atmosferycznego, nie pozostaje to bez wpływu na twoje zęby, organy, mięśnie, kości. Twoje ciało nie ma możliwości samodzielnego wyrównania ciśnienia, dlatego w samolocie często doświadczamy uczucia zatykania uszu, problemów z zatokami, a w przypadku zębów – bólu. Co więcej, podróż lotnicza może wywołać ból zębów, które wcześniej nie przysparzały nam problemów.

Ból zęba podczas podróży lotniczej

Wywołana przez wahania ciśnienia atmosferycznego silna nadwrażliwość zębów i dziąseł nosi nazwę barodontalgii. To częsty przypadek wśród osób latających samolotami, uprawiających wspinaczkę wysokogórską czy pracujących na wysokościach. Może przytrafiać się także nurkom głębinowym. Z kolei ból, który pojawia się wyłącznie podczas podróży lotniczej znany jest jako aerodontalgia.

Duże wahania ciśnienia atmosferycznego powodują rozszerzanie się i kurczenie pęcherzyków powietrza w kanalikach zębinowych. Ich zmieniająca się objętość uciska tkanki nerwowe, wywołując ból zęba. Może on również wskazywać na stan zapalny miazgi, szczególnie jeśli odczuwamy go przy starcie samolotu, a nawet na martwicę miazgi, kiedy ząb zaczyna boleć podczas lądowania.

To jednak niejedyne czynniki, które mogą powodować ból zębów podczas podróży lotniczej. Wywołać go mogą także nieszczelne wypełnienia zębów, próchnica, zapalenie zatok okołozębowych, pęcherzyki gazu w kanalikach zębowych podczas trwającego leczenia kanałowego, ropień zęba, torbiel.

Leczenie kanałowe a podróż samolotem

Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie pacjenci stomatologiczni, jest to, czy mogą lecieć samolotem po leczeniu kanałowym zęba. Nie ma w tym przypadku przeciwwskazań do podróży lotniczej, warto jednak odczekać ok. 5 dni po leczeniu, by wykluczyć ewentualne powikłania pozabiegowe.

Jeśli przed planowaną podróżą lotniczą jesteś w trakcie leczenia kanałowego, warto je dokończyć przed wylotem, ponieważ pęcherzyki gazu zatrzymane w kanałach zębowych mogą wywołać ból zęba podczas lotu samolotem. Jeśli to niemożliwe, poinformuj naszego lekarza o czekającej cię podróży lotniczej, by mógł zabezpieczyć ząb tak, by zminimalizować ryzyko pojawienia się komplikacji podczas lotu.

Jak zadbać o zęby przed podróżą lotniczą?

Aby problemy z zębami nie zepsuły ci letniego wypoczynku czy służbowego wyjazdu, umów wizytę u stomatologa i zadbaj o zdrowie swoich zębów. Podczas kontroli stomatologicznej lekarz zidentyfikuje ewentualne problemy i zaproponuje leczenie, a jeśli będzie za mało czasu na zakończenie leczenia przed podróżą, zabezpieczy zęb, by zminimalizować ryzyko pogłębienia się problemu i pojawienia się bólu podczas wyjazdu. Może też przepisać odpowiednie środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.

Przed podróżą samolotem zadbaj również o higienizację jamy ustnej. Piaskowanie, scaling, fluoryzacja, a także lakierowanie i lakowanie zębów skutkują nie tylko estetycznym uśmiechem, lecz mogą też zapobiec powstawaniu stanów zapalnych dziąseł i zębów podczas podróży.

Z kolei podczas lotu samolotem, zwłaszcza startu i lądowania, dobrym pomysłem jest żucie gumy bezcukrowej i świadome przełykanie śliny. Pomaga to wyrównać ciśnienie w jamie ustnej, zmniejszając ryzyko pojawienia się bólu zęba, zatok oraz zatkania uszu.

Umów wizytę u stomatologa przed wylotem

Wizyta u stomatologa przed podróżą lotniczą pozwoli ci zaoszczędzić sobie dyskomfortu, bólu i dużych wydatków na leczenie zębów podczas urlopu. Leczenie stomatologiczne nie jest zazwyczaj objęte ubezpieczeniem podróżnym, a znalezienie dentysty na miejscu może przysparzać trudności.

Specjaliści z naszej Kliniki pomogą ci zadbać o zęby przed podróżą lotniczą, tak byś mógł cieszyć się wypoczynkiem i olśniewać uśmiechem (nie tylko) na zdjęciach z wakacji. Już dziś umów się do naszych specjalistów w Klinice na Pradze lub Żoliborzu i ciesz się urlopem bez przykrych niespodzianek.

 

X

Zapisz się na wizytę