Użądlenie pszczoły może zabić. Jak reagować?

Interna

|

24 czerwca, 2015

Wakacyjna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Czasami przyjemny relaks zostaje zakłócony przez bolesne użądlenie lub ukąszenie. Jak wtedy postępować?

Użądlenie pszczoły lub osy

U większości osób „kontakt” z pszczołą lub osą objawia się niewielkim, bolesnym obrzękiem, który zaczyna zanikać po 24 godzinach. Ulgę przynosi lód, maść z hydrokortyzonem, leki przeciwhistaminowe lub wapno. Jeśli nie mamy ich w swojej apteczce, a odczuwamy dyskomfort, można spróbować domowych metod – przyłożyć ząbek czosnku lub plaster cebuli.

Reakcja alergiczna

U niektórych użądlenie wywołuje zdecydowanie silniejszą reakcję z objawami występującymi w całym organizmie – swędzeniem nóg i rąk, pojawieniem się pokrzywki, wymiotami, opuchlizną uszu, a nawet kłopotami z przełykaniem i oddychaniem. Najgroźniejszy jest wstrząs anafilaktyczny, w którym spadek ciśnienia może doprowadzić do zapaści, utraty przytomności i śmierci. Pierwsze objawy to duszność, wymioty i zawroty głowy. Wówczas niezbędna jest szybka reakcja lekarza.

Bolesny kontakt z szerszeniem

Poważne konsekwencje może przynieść spotkanie z szerszeniem. O ile samo użądlenie nie jest bolesne, jad może spowodować uczucie duszności, obrzęk twarzy i wysypkę. Ranę należy schłodzić, a kończynę unieruchomić. W przypadku utraty przytomności należy wezwać lekarza, który zastosuje szybko działające leki.

o zrobić, gdy ukąsi cię żmija?

Przypadkowe nadepnięcie żmii może zakończyć się atakiem. Na skórze pojawia się bolesny obrzęk, a z czasem ukąszenie skutkuje zawrotami głowy, zaburzeniami żołądka i gorączką. Miejsce ukąszenia należy umyć i obłożyć lodem. Ważne jest również unieruchomienie kończyny. Nie należy nacinać ukąszenia i odsysać krwi z jadem. Wskazana jest wizyta u lekarza, który poda surowicę i zastosuje profilaktykę przeciwtężcową

Jeśli masz podejrzenia, co do swojego stanu zdrowia lub kondycji Twoich bliskich, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami. Im wcześniej poznamy chorobę, tym skuteczniej możemy z nią walczyć.

X

Zapisz się na wizytę