Ukąsił cię kleszcz? Oto, co musisz zrobić

Interna

|

20 czerwca, 2016

Kleszcze czekają na ciebie w parkach, lasach, ogrodach zoologicznych, a nawet na osiedlowym placu zabaw. Właśnie teraz są najbardziej aktywne, dlatego podpowiadamy, jak prawidłowo je usunąć oraz dlaczego nie lekceważyć takiego „spotkania”.

Czym grozi ukąszenie przez kleszcza?

Kleszcze to pajęczaki, które żywią się krwią człowieka lub zwierzęcia. Wchodzą lub spadają na nią i szukają miejsca, w którym będą mogły żywić się krwią ofiary. Przenoszą drobnoustroje, które mogą powodować poważne schorzenia, takie jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, anaplazmoza, bartoneloza. W przypadku odnalezienia takiego pasożyta na swoim ciele należy go jak najszybciej usunąć z ciała.

 

Jak usunąć kleszcza?

Co zrobić gdy ukąsi? Nie zaleca się wyciągania kleszcza palcami. Taka próba może skończyć się częściowym wyrwaniem pasożyta lub ulec zgnieceniu. Błędem jest również smarowanie kleszcza alkoholem lub tłuszczem, co zwiększa ryzyko zakażenia. W aptekach i drogeriach można znaleźć przyrządy, które ułatwiają pozbycie się kleszcza – pęsety, pompki czy lassa.  Bez względu na to, z której metody skorzystamy, ważne jest całkowite usunięcie pasożyta.

 

Kleszcz – kiedy poprosić o pomoc lekarza?

Jeśli nie potrafimy wyciągnąć kleszcza lub nie usunęliśmy go całkowicie, należy poprosić o pomoc lekarza. Po usunięciu ranę warto zdezynfekować na przykład spirytusem salicylowym. Następnie przez kilka tygodni należy obserwować miejsce ukąszenia. Jeśli pojawi się rumień wędrujący lub wystąpią objawy podobne do grypy (osłabienie, gorączka, ból głowy, mięśni), należy niezwłocznie udać się do lekarza.

 

Potraktuj go sprayem

Skutecznym sposobem na kleszcze są środki odstraszające, które można kupić w aptekach i drogeriach. Zwykle mają formę sprayu, płynu lub opaski. Najmocniejsze są produkty zawierające substancję DEET. Warto się również odpowiednio ubrać – szczególnie poleca się kryte buty i długie nogawki. Niestety nie zawsze pamiętamy o takiej profilaktyce, stąd rosnąca liczba ukąszeń.

 

Masz pytanie? Skorzystaj z pomocy najlepszych lekarzy w Warszawie!

X

Zapisz się na wizytę