Tych objawów nie przegap u swego dziecka

Interna

|

13 czerwca, 2016

Rodzic musi być obserwatorem – przyglądać się dziecku i reagować, gdy zauważy coś niepokojącego. Od jego czujności zależy szybkość udzielonej pomocy, co przekłada się na skuteczność leczenia. Tłumaczymy, co mogą oznaczać poszczególne objawy.

 

Biegunka i wymioty

Gdy dziecko wymiotuje i ma biegunkę, często myślimy o zatruciu. Tymczasem takie objawy mogą świadczyć o wiele groźniejszych chorobach. Przyczyną może być zwężenie odźwiernika żołądka, niedrożność przewodu pokarmowego, infekcje wirusowe, angina, płonica, zapalenie ucha czy nawet zapalenie opon mózgowych. Każdy przypadek warto skonsultować z lekarzem. Czasami należy od razu skorzystać z pomocy szpitalnej – biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jeśli dziecko odmawia przyjmowania płynów, a objawy nie ustępują, należy zgłosić się do szpitala, gdzie lekarz najpewniej poda kroplówkę.

 

Gorączka

Gorączkę często wiążemy z przeziębieniem lub grypą. Tymczasem może być reakcją na poważniejsze dolegliwości, na przykład: zakażenia żołądkowo-jelitowe, zapalenia pęcherza moczowego, zapalenie oskrzeli i płuc, ale również na choroby wirusowe, takie jak: świnka, odra, ospa. Nigdy nie można jej lekceważyć – wpływa negatywnie na pracę narządów wewnętrznych. Może powodować napady drgawek, udar cieplny, zaburzenia świadomości, a nawet śpiączkę. Kiedy temperatura przekracza 36,6 st. C., należy mierzyć ją co trzy godziny, a jeśli się nie obniży, podawać leki przeciwgorączkowe. Gdy termometr pokaże 39 st. C., należy bezzwłocznie skorzystać z pomocy lekarza.

 

Przecieranie oczu

Przecieranie oczu, nachylanie się podczas odrabiania zadania domowego czy bliskie podchodzenie do telewizora to sygnały, które powinny skłonić rodziców do zarejestrowania dziecka u okulisty. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch ma problemy ze wzrokiem. Wada wzroku u dziecka musi być zdiagnozowana i leczona. Zlekceważenie takiego problemu może doprowadzić do zeza oraz innych problemów ze wzrokiem, które w późniejszym okresie są trudne do wyleczenia. Najmłodsze dzieci nie powiedzą, że niedowidzą, ponieważ tego po prostu nie wiedzą.

 

Cienie pod oczami

Niepokój rodziców często wywołują cienie pod oczami i podkrążone oczy. Zazwyczaj powodem jest zmęczenie organizmu. Innym razem to reakcja na zimno lub długotrwały płacz. Nasilanie się problemu może świadczyć o poważniejszym schorzeniu. Jednym z nich jest anemia, której objawami są również omdlenia, wypadanie włosów, brak apetytu. Winowajcą mogą być również alergie – dziecko trze okolice oczu, przez co uszkadza kruche naczynka. Czasami powodem są niedobory żywieniowe i choroby pasożytnicze. Warto również zwracać uwagę na usta, stopy i dłonie. Jeżeli są sine, mogą świadczyć o problemach z układem krążenia lub oddechowym i wymagają konsultacji lekarskiej.

 

Jesteś rodzicem? Sprawdź, czy ze zdrowiem Twojego dziecka wszystko w porządku. Skorzystaj z pomocy najlepszych lekarzy w Warszawie!

X

Zapisz się na wizytę