Technologie inlay i onlay – czym są wkłady i nakłady koronowe?

Stomatologia

|

12 maja, 2023

Stomatologia nie stoi w miejscu, lecz stale pędzi na drodze swojego rozwoju – dotyczy to każdej z jej wielu dziedzin. Wyjątku nie stanowi protetyka, która nieustannie dostarcza świeżych metod leczenia różnorodnych ubytków zębowych. Tym razem na warsztat wzięto problem wypełniania głębokich deficytów tkanki zębowej. Tradycyjne plomby często nie dawały rady trwale pozbyć się kłopotu, dlatego opracowano nowe metody, które ratują komfort życia Pacjentów dotkniętych ubytkami zębowymi. Mowa o wkładach i nakładach koronowych, znanych również pod nazwą inlay i onlay.

Innowacyjne wypełnienie protetyczne

Metody inlay i onlay skupiają się na odbudowie naturalnego kształtu i formy zęba w przypadkach rozległych ubytków w obrębie jego korony. Biorąc pod uwagę wcześniej dostępne rozwiązania protetyczne, technologia wkładów i nakładów koronowych jest ich brakującym ogniwem. Idealnie sprawdza się w przypadkach, w których założenie standardowej plomby byłoby nieefektywne ze względu na zbyt dużą powierzchnię zabiegową. Oraz w sytuacjach, kiedy ubytek nie jest na tyle okazały, aby stworzyć całą koronę protetyczną. Technologie inlay i onlay coraz częściej wykonywane są, np. po leczeniu kanałowym, kiedy potrzebne jest profesjonalne i trwałe wypełnienie i zabezpieczenie naruszonego zęba.

Jednak co dokładnie wyróżnia każdą z tych metod? Wkład inlay można porównać do klocka, który idealnie wpasowuje się w zębową układankę. Jest to wypełnienie protetyczne, które z obu stron dotyka korony zębowej Pacjenta i osadzone jest na powierzchni żującej. Nakład onlay, który w przypadku bardzo rozległych uzupełnień nazywany jest overlay, ma za zadanie odbudować całą górną część korony, a nie jedynie jej wybrane obszary.

Co wyróżnia nowoczesne uzupełnienia protetyczne?

Nowoczesna protetyka stawia na pełną personalizację terapii. Stworzenie wkładu lub nakładu koronowego wiąże się z pobraniem wycisku – gwarantuje to uzyskanie idealnie pasującego wypełnienia. Materiał z których są robione również nie pozostaje bez znaczenia. Do ich wykonania używa się porcelany lub innowacyjnych materiałów kompozytowych. Nie tylko są one bezpieczne dla Pacjenta, ale również dają możliwość dopasowania koloru wypełnienia do naturalnego odcienia uzębienia. Dzięki temu stają się one niezauważalne. Mówiąc o zaletach metod inlay i onlay nie można pominąć ich trwałości – jest to rozwiązanie na lata. Poza funkcją wypełniającą, pełnią też działanie wzmacniające. Równomierne rozłożenie siły wywieranej na ząb, np. w trakcie żucia, zmniejsza ryzyko przyszłych uszkodzeń.

Jeśli Twoje korony zębowe są naruszone lub szukasz trwałego rozwiązania na zabezpieczenie zębów po przebytym leczeniu kanałowym skontaktuj się z protetykami w Naszej Klinice. Wysokiej klasy specjaliści pomogą w odzyskaniu dawnego uśmiechu.

X

Zapisz się na wizytę