Radzimy, jak wybrać odpowiedni plecak

Chirurgia estetyczna, ortopedyczna

|

1 września, 2015

Skrzywienie kręgosłupa, zmniejszenie objętości płuc, bóle pleców, stawów i mięśni – to wszystko może spotkać dziecko, które nosi za ciężki i nieodpowiednio dobrany tornister. Na co zwracać uwagę podczas zakupów i jakich rozwiązań unikać?

Plecak nie cięższy niż 10% wagi ucznia

Dziecięcy kręgosłup nie jest przyzwyczajony do dźwigania ciężarów, dlatego zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, zapakowany tornister nie powinien przekraczać 10% wagi ucznia. Oczywiście jeśli siedmiolatek ma nadwagę i waży 50 kg nie oznacza to, że może nosić 5-kilogramowy plecak. Wówczas uwaga rodzica powinna być ukierunkowana na to co dziecko je i jaką aktywność fizyczną uprawia. Jeśli mimo zdrowego odżywiania i uprawiania sportu nadal ma nadwagę, warto skorzystać z pomocy dietetyka a czasami endokrynologa.

Trzy sygnały, że kręgosłup twojego dziecka powinien zbadać ortopeda:

  • problemy z plecami, stawami, kończynami – ograniczenie naturalnej ruchomości  stawów i kręgosłupa, drętwienia obwodowe, bóle promieniujące, osłabienie czucia, kłopoty z chwytaniem drobnych przedmiotów;
  • wady postawy – nadmierne pochylenie głowy do przodu, zaokrąglone plecy, zbyt wypięty brzuch, deformacja klatki piersiowej, nierównomierne wcięcie w talii (z jednej strony bardziej, z drugiej mniej), niesymetrycznie rozstawione łopatki (jedna wystaje bardziej lub jest wyżej), odstawanie biodra i pozorne skrócenie lub wydłużenie jednej z kończyn;
  • problemy z poruszaniem się – dziecko utyka podczas chodzenia, koślawieni kolana i czasem stawy skokowe,  krzywo ustawia stopy.

Czym grozi noszenie ciężkiego plecaka?

Nadmierny ciężar źle wpływa na kręgosłup,  stawy biodrowe, kolana i stopy. Może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki ciała i w efekcie prowadzić do wad postawy a często powodować boczne skrzywienie kręgosłupa. Pierwszym objawem nieprawidłowości jest ból pleców. Mocny kręgosłup jest filarem zdrowia na całe życie, dlatego nigdy nie należy lekceważyć takiego problemu. Kluczowa jest wizyta u lekarza, który rozpozna przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie postępowanie.

O czym pamiętać podczas kupowania tornistra?

Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na kształt i wagę plecaka lub tornistra. W sklepach można znaleźć tornistry ważące nawet 2 kg – to zdecydowanie za dużo. Oprócz ciężaru ważna jest budowa – dół powinien kończyć się na linii pleców, a góra przed szyją. Dodatkowo tornister powinien posiadać usztywnioną ściankę przylegającą do pleców. Zaletą są również szerokie szelki, wybrzuszenie w odcinku lędźwiowym oraz dodatkowe zapięcie spinające z przodu klatki piersiowej.

Tych plecaków unikaj

Złym rozwiązaniem są torby na ramię, które nierównomiernie rozkładają ciężar, obciągając tylko jedną część ciała. Z tego samego powodu kontrowersyjne są również plecaki na kółkach. Obie propozycje, choć modne i popularne wśród dzieci, mogą doprowadzić do skoliozy (skrzywienia bocznego kręgosłupa). Podstawowe sygnały to: odstające łopatki, garb żebrowy i deformacja klatki piersiowej, nierównomierne wcięcie w talii. Widząc takie objawy należy skorzystać z konsultacji lekarza. Zlekceważenie objawów może doprowadzić do groźnych powikłań w przyszłości – niewydolności krążenia i zaburzeń oddychania, zwyrodnień i zaburzeń neurologicznych.  Zapraszamy na konsultacje do ortopedy!

X

Zapisz się na wizytę