Radzimy, jak przeżyć falę upałów

Dietetyka

|

14 lipca, 2015

Upalna pogoda jest nie tylko uciążliwa, ale również groźna dla zdrowia. Dowiedz się dlaczego warto jeść pomidory, jaką wodę wybrać oraz w jakim celu pić ciepłe napoje.

Woda to podstawa

Główna zasada obowiązująca w upały, to picie dużej ilości płynów. Zaleca się spożywanie około 2,5 litra wody dziennie. Najlepiej wybierać wodę niegazowaną ze zwiększoną zawartością sodu i potasu. Wysokie temperatury otoczenia sprawiają, że wraz z potem tracimy wiele minerałów. Sód i potas mają wpływ na równowagę elektrolitową w organizmie. Niedobór tych pierwiastków może doprowadzić do zwiększonego ciśnienia krwi, zawału lub udaru. Obciążenia mogą doprowadzić również do zmniejszenia koncentracji i apatii. Dlatego tak ważne jest picie wody bogatej w te dwa składniki.

Ciepły napój na ochłodę

Jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z gorącem, jest picie zimnych napojów. Warto pamiętać, że to krótkotrwałe rozwiązanie – po otrzymaniu chłodnego napoju, organizm próbuje jak najszybciej podnieść temperaturę ciała, niwelując uczucie chłodu, a uczucie gorąca i pragnienia wraca. Ciepłe napoje (na przykład miętowa herbata) korzystniej wpływają na nasz organizm schładzając go w czasie upałów. Ciepło pobudza receptory znajdujące się na języku, które przekazują informacje do mózgu o wyższej temperaturze. W rezultacie organizm zaczyna się schładzać.

Letnia dieta

Organizm ochładzają również ostre przyprawy powszechnie wykorzystywane w ostrej kuchni wschodniej. Latem bardzo dobrze sprawdza się dieta śródziemnomorska. Jej podstawą są warzywa i owoce, które regulują poziom nawodnienia organizmu. Wśród nich warto postawić na arbuzy, ogórki, pomidory, jabłka i melony. Na szczególną uwagę zasługują również pomidory. Znajdujący się w nich potas kontroluje ciśnienie krwi, zapewnia regularną pracę serca i korzystnie wpływa na układ nerwowy. W dietę śródziemnomorską wpisują się również pełnoziarniste produkty zbożowe i jogurty, które wspomagają problemy trawienne wywołane wysoką temperaturą. Zapraszamy do wizyty u naszego dietetyka!

X

Zapisz się na wizytę