Przepuklina Mosznowa

Odpowiedzi na listy pacjentów

|

15 grudnia, 2021

Pytanie Pacjenta:

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czym grozi przepuklina mosznowa. Mój szesnastoletni brat nabawił się tej choroby. Oboje martwimy się, czy może ona mieć wpływ na zostanie ojcem oraz współżycie seksualne w dojrzałym wieku. Z góry dziękuję za wyjaśnienie problemu.

 

Odpowiedź lekarza:

Przepuklina mosznowa jest odmianą przepukliny pachwinowej skośnej. Worek przepuklinowy wraz z zawartością, czyli zazwyczaj fragmentem sieci większej lub pętlami jelit przemieszczają się przez kanał pachwinowy do moszny. Przepuklina mosznowa zazwyczaj jest nieodprowadzalna.

Przepuklina, wbrew obiegowej opinii, nie powstaje nagle pod wpływem dużego wysiłku. Wysiłek może przyczynić się do ujawnienia przepukliny, która istniała wcześniej. Współcześnie za najważniejsza przyczynę powstawania przepuklin uważa się wrodzone zaburzenia syntezy i degradacji włókien kolagenowych lub  degradację owych włókien następującą wraz z wiekiem, stąd też częstsze występowanie przepuklin w wieku starszym.

Występują u około 4% populacji. Rozpoznaje się je najczęściej we wczesnym dzieciństwie, spowodowane defektami w budowie powłok oraz przepukliny. Drugi szczyt rozpoznań występuje w wieku podeszłym. Duży odsetek przepuklin stanowią przepukliny pooperacyjne będące powikłaniem wielu zabiegów jamie brzusznej. Najczęściej występujące przepukliny brzuszne to: pachwinowa (czyli w tym mosznowa)(70%), udowa (12%), pępkowa (11%).

Jedynym leczeniem skutecznym jest leczenie operacyjne. Stosowanie pasów przepuklinowych jest wskazane wyłącznie dla osób w skrajnie ciężkim stanie zdrowia np. nie wychodzących z domu. Postęp medycyny spowodował, że operacja przepukliny jest zabiegiem bezpiecznym i w ponad 90% przypadków dającym trwały i dobry efekt. Zabieg operacyjny należy wykonać jak najszybciej, zaraz po stwierdzeniu obecności przepukliny, ponieważ im mniejsza przepuklina tym mniej rozległa operacja i szybszy powrót do zdrowia. Odsuwanie w czasie operacji przepukliny powoduje, że stopniowo się ona powiększa i zagraża powikłaniami (np. uwięźnięcie przepukliny, zgorzel jelita), nie mówiąc o względach komfortu i estetyki.

Wracając do Pani pytania przepuklina mosznowa powoduje ucisk jąder, a to nie jest korzystne dla plemników – w pewien pośredni sposób może mieć więc wpływ na płodność. Nie grozi  to bezpłodnością, ale plemniki mogą być mniej ruchliwe (można wykonać badanie nasienia). Oczywiście najlepiej zoperować przepuklinę, czyli zastosować jedyne skuteczne leczenie.

 

Dr n.med. Ewa Czernicka-Cierpisz

Specjalista chorób wewnętrznych

X

Zapisz się na wizytę