Protezy szkieletowe bezklamrowe na zatrzaskach

Usługi stomatologiczne

|

12 lutego, 2022

Protezy ruchome to wszystkie uzupełnienia, które nie są przytwierdzone na stałe do kości lub innych zębów (tak jak np. implanty, mosty czy korony). Każdy rodzaj protezy ruchomej pacjent może wyjąć samodzielnie i poddać zabiegom higienicznym.

Protezy bezklamrowe to jeden z rodzajów protez ruchomych, wsparte na resztkowym uzębieniu pacjenta lub na implantach, z wykorzystaniem elementów precyzyjnych takich jak zatrzaski inaczej zaczepy kulowych typu Rhein, zasuwy czy korony teleskopowe w celu zwiększenia stabilizacji i utrzymania protezy na podłożu. Można je zatem wykorzystać zarówno jeśli pacjent ma swoje własne zęby, jak i przy ich całkowitym braku. Wtedy zatrzaski lub zasuwy mocuje się na implantach.

Proteza bezklamrowa

Wykorzystywane są również w pracach kombinowanych oraz tam gdzie nie można zastosować implantów. Protezy szkieletowe bezklamrowe na zatrzaskach należą do najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych ruchomych uzupełnień protetycznych. Posiadają wszystkie zalety standardowych protez szkieletowych, ale jednocześnie nie posiadają widocznych metalowych klamr. Takie uzupełnienia nie wymagają stosowania kleju mocującego protezy do podniebienia i pozwalają uzyskać bardzo dobry efekt estetyczny: elementy mocujące np. zatrzaski są ukryte z protezie i niewidoczne z zewnątrz. Protezy bezklamrowe minimalizują prawdopodobieństwo poluzowania się lub wypadnięcia protezy z ust podczas jedzenia, rozmowy, czy wstrząsów, związanych np. z aktywnością fizyczną.

Reasumując przewagą protez bezklamrowych nad protezami klamrowymi jest dużo lepszy efekt estetyczny (klamry są niewidoczne, co ma duże znaczenie głównie w brakach w przednim uzębieniu) oraz są precyzyjnie mocowane (nie wypadają), a także  wywołują korzystniejsze obciążenie tkanek podłoża i lepszą kontrolę podczas funkcji żucia.

 

X

Zapisz się na wizytę