Późna ciąża bywa trudna, ale jest możliwa

Usługi ginekologiczno-położnicze

|

21 maja, 2015

Jesteś po „czterdziestce” i planujesz macierzyństwo? Powinnaś wiedzieć, że w takim wieku trudniej zostać rodzicem i trzeba się liczyć z zagrożeniami. Kluczowe są regularne wizyty u ginekologa, który potrafi rozpoznać i skorygować choroby dziecka w łonie matki.

Jakie zagrożenia niesie późna ciąża?

Są pacjentki, które z racji swojego życia zawodowego przesuwały macierzyństwo na później. W końcu pojawiają się w moim gabinecie w wieku czterdziestu kilku lat i chcą zajść w ciążę. W takim wieku kobiecie zaczyna brakować komórek jajowych. To może być jedna z podstawowych barier, ale nie jedyna – przyszli rodzice muszą liczyć się z takimi zagrożeniami, jak poronienie, przedwczesny poród czy wady genetyczne dziecka.

Jak przebiega ciąża po „czterdziestce”

Sam sposób prowadzenia przeze mnie ciąży nie odbiega od tradycyjnego. Wszystkie pacjentki poddaję diagnostyce przedurodzeniowej. Na takim badaniu przeprowadzam m.in. USG, wykrywam zespół Downa i inne anomalia chromosomowe. Liczy się czas – kluczowy jest okres do 12. tygodnia ciąży, gdy kształtują się narządy płodu. Mogę wówczas rozpoznać choroby dziecka, a niektóre skorygować.

Jak często należy odwiedzać ginekologa?

Po 12. Tygodniu ciąży zalecam pacjentkom nadzór ginekologiczny raz na trzy tygodnie. Przeprowadzam wówczas standardowe badania laboratoryjne, m.in. ultrasonografię, pomiar długości szyjki macicy, poziom glukozy, ciśnienie krwi i morfologię. Od 20. tygodnia wizyty wskazane są częściej – co dwa tygodnie.

Planujesz późne macierzyństwo? Jesteś w ciąży? Zadbaj teraz o siebie i swoje przyszłe potomstwo. Zapraszamy do naszej kliniki, gdzie zapewnimy Ci odpowiednią opiekę.

X

Zapisz się na wizytę