Pokonaj przesilenie wiosenne

Interna

|

21 maja, 2015

Wraz z nadejściem ładnej pogody zacząłeś odczuwać zmęczenie, bóle głowy, brak chęci do życia? Takie dolegliwości są objawami przesilenia wiosennego. Jak sobie z nim radzić?

Skąd bierze się przesilenie wiosenne i jak się objawia?

Osłabienie organizmu u progu wiosny może być spowodowane częstymi zmianami temperatury, skokami ciśnienia i wahania wilgotności powietrza. W rezultacie spada aktywność, a rośnie rozdrażnienie i stres. Zmęczenie wiosenne jest wpisane w naszą fizjologię. „Na nogi” postawią nas zmiana trybu życia, odpowiednia dieta i ruch.

Jak walczyć z przesileniem wiosennym?

Zawsze powtarzam moim pacjentom, że najlepszym sposobem na zmieniające się pory roku jest wysypianie się. Kiedy wypoczywamy, zużyte komórki zostają zastąpione nowymi. Bardzo ważne jest również odpowiednie odżywianie. Posiłki powinny opierać się na warzywach, owocach, rybach i nabiale. Warto, wzorem naszych babć, postawić na profilaktykę i pić herbatę z imbirem, jeść sałatki z dodatkiem czosnku, wybierać miód zamiast cukru. Jeśli mamy świeże warzywa, warto przyrządzić nowalijkę.

Czy aktywność fizyczna może poprawić nasze samopoczucie?

Systematyczne przebywanie na świeżym powietrzu nie tylko oczyści, ale również wzmocni nasz organizm. Bez względu na to, jaką aktywność fizyczną wybierzemy, oddalimy od siebie perspektywę depresji. Zachęcam do szczególnego dbania o siebie na przełomie pór roku – jeśli tego nie zrobimy, będziemy bardziej narażeni na infekcje, przeziębienia i inne choroby.

Odczuwasz objawy wskazujące na przesilenie wiosenne? Upewnij się, co Ci dolega, konsultując się z nami – fachowe badanie pozwoli nam ustalić przyczyny Twojego stanu zdrowia. Skontaktuj się z nami.

X

Zapisz się na wizytę