Planowanie ciąży po poronieniu

Usługi ginekologiczno-położnicze

|

24 sierpnia, 2015

Dla kobiety która poroniła, podjęcie decyzji o zajściu w kolejną ciążę jest bardzo trudne, a towarzyszący jej strach często przysłania radość oczekiwania. Jak radzić sobie ze stratą? Co zrobić żeby zwiększyć szanse na szczęśliwe rozwiązanie? Dlaczego pierwszy trymestr jest taki ważny?

Przyjmij pomoc

Poronieniem określa się przedwczesne zakończenie ciąży trwającej mniej niż 22 tygodnie. Szacuje się, że w ten sposób kończy się 10-15% wszystkich ciąż. Dla kobiet to bardzo bolesne doświadczenie. W takich chwilach bardzo ważne jest wsparcie bliskich. Takie nieszczęście może być powodem depresji. U niektórych kobiet diagnozuje się nawet PTSD (zespół stresu pourazowego), dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Duże doświadczenie w pomocy pacjentkom ma nasz psycholog Edyta Leszczyńska. Przed staraniami o kolejną ciążę warto skorzystać z jej pomocy. Dobre myślenie i ograniczenie stresu są kluczem do szczęśliwego rozwiązania.

 

Druga próba

Przyszli rodzice muszą pamiętać, że poronienie nie kończy marzeń o kolejnej ciąży. W większości przypadków jest możliwa, wymaga jednak szczególnego traktowania. Najlepiej wybrać placówkę, w której pracują ginekolodzy z wieloletnim doświadczeniem, dysponujący najnowocześniejszym sprzętem, tak jak ma to miejsce w Klinice Demeter.

Podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych, dlatego nasi specjaliści zalecają odczekanie kliku miesięcy (najlepiej pół roku), żeby sytuacja się ustabilizowała. W tym czasie zalecają indywidualnie dobraną antykoncepcję oraz przeprowadzają badania, które pomagają ocenić przyczynę poronienia.

Jeśli wszystko jest w porządku, można podjąć ponowną próbę. Tuż po zatrzymaniu miesiączki umawiamy się z przyszłymi mamami na regularne wizyty. Kluczowe są początki – 80% poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze czyli do 12 tygodnia ciąży.

 

Pomóż swojemu dziecku

Wiele codziennych czynności może przyczynić się do szczęśliwego zakończenia ciąży. Przyszła mama nie może przenosić zbyt dużych ciężarów, musi prowadzić oszczędzający trym życia, zaś w przypadku pracy z komputerem powinna robić częste przerwy (przynajmniej 10 minut na godzinę). Dodatkowo nie może palić papierosów i pić alkoholu. Ważna jest również dieta oparta na owocach i warzywach (najlepiej sezonowych). Kobietę, która jadła do tej pory 2-3 posiłki dzienne czeka zmiana – lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje. Wpłynie to dobrze na przemianę materii i samopoczucie, również dzięki temu, że mdłości przejdą do historii. W razie wątpliwości zawsze warto skorzystać z opieki specjalisty. Nasz dietetyk Katarzyna Uścińska jest pod tym względem bezkonkurencyjna.

 

Planujesz zajście w ciążę? Chciałabyś się odpowiednio przygotować? Nasi specjaliści z przyjemnością Ci pomogą! Skontaktuj się z nami TUTAJ.

X

Zapisz się na wizytę