Pantomogram u dziecka – jak się przygotować i kiedy można je zrobić?

Stomatologia

|

15 grudnia, 2022

Pantomogram Pantomogram to bardzo wszechstronne badanie, które pozwala na diagnozę niektórych schorzeń, a także na dobranie właściwego aparatu ortodontycznego. O ile, u osób dorosłych wykonanie go jest stosunkowo łatwe i poza kilkoma przeciwskazaniami wykonuje się je prawie każdemu, o tyle w przypadku dzieci wymagane jest właściwe przygotowanie do badania.

Pantomogram u dzieci pozwala na szybkie wychwycenie ewentualnych wad zgryzu, a dzięki temu na dobór właściwego aparatu ortodontycznego. Znacznie ułatwia także diagnozę stanu uzębienia i wspomaga leczenie próchnicy.

Jak przygotować dziecko na pantomogram zębów?

Pantomogram u dziecka jest badaniem istotnym z perspektywy właściwej diagnostyki i pozwala na szybkie wprowadzenie leczenia. Jednakże wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest badaniem, które wymaga współpracy pomiędzy pacjentem, a technikiem, aby badanie pokazało dokładnie to, czego potrzebuje lekarz prowadzący leczenie.

I to właśnie ta współpraca jest elementem, do którego należy przygotować malucha. Warto zatem przed wizytą wprowadzić go w świat stomatologiczny i wyjaśnić, że badanie pantomogramem:

  • jest szybkie;
  • bezbolesne;
  • pozwala na szeroką diagnostykę chorób zębów.

Dlaczego pantomogram zębów jest ważny dla zdrowia dziecka?

Wady zgryzu mogą nie tylko powodować dyskomfort, być nieestetyczne, ale również mają znaczenie dla prawidłowego ścierania zębów. Ocena, jak wygląda i jak rozwija się dziecięce uzębienie nie jest możliwa bez zdjęcia pantomograficznego dziecka. Przede wszystkim w zależności od wieku, nie wszystkie zęby są już wyrośnięte, a zatem znaczna część uzębienia wciąż nie jest widoczna gołym okiem podczas standardowego badania.

Brak widocznych wszystkich zębów nie jest też równoznaczny z brakiem próchnicy – ta może swobodnie rozwijać się pod dziąsłami, a zatem tylko pantomogram dziecka jest wstanie pokazać w jakim stanie jest pełne uzębienie dziecka.

Jak interpretować wyniki zdjęcia pantomograficznego zębów u dzieci?

Dla wielu rodziców zdjęcie pantomograficzne zębów dziecka nie będzie zbyt czytelne. W zależności od wieku dziecka mogą na nim być widoczne wszystkie zęby – zarówno mleczne, jak i stałe, co dla wielu może być mylące.

Zdjęcie pantomograficzne zawsze należy skonsultować z lekarzem stomatologiem, który je zlecił – będzie on w stanie na podstawie wyników określić nie tylko choroby zębów, ale także ocenić kierunek ich wyrastania, zobaczyć ubytki, których nie widać gołym okiem, jak i zobaczyć wszystkie korzenie, co może być potrzebne także podczas wyrwania zębów mlecznych, które blokują wyjście zębów stałych.

Na podstawie zdjęcia stomatolog może rozpocząć dalsze leczenie, ale też i zalecić wizytę u ortodonty, który zajmie się naprawą zgryzu.

Jakie są przeciwskazania do wykonania pantomogramu zębów u dzieci?

Pantomogram u dziecka, choć jest dość istotny z punktu widzenia stomatologicznego, ma też swoje obostrzenia. Przede wszystkim badanie wykonuje się tylko i wyłącznie za okazaniem skierowania. Dodatkowo badania pantomogramem nie przeprowadza się u dzieci młodszych niż 5 lat.

Granica wieku związana jest ze specyfiką samego badania – młodsze dzieci na ogół nie są w stanie współpracować z technikiem, a zatem i całe badanie nie jest miarodajne.

Badania pantomogramem nie zaleca się również i u starszych dzieci, które mają problem ze skupieniem uwagi i współpracą z osobą przeprowadzającą badanie.

Pantomogram dziecka jest badaniem ważnym z punktu widzenia leczenia stomatologicznego i zaleca się jego wykonania zarówno podczas urazów szczęki, leczenia ortodontycznego, jak i podczas diagnostyki między innymi próchnicy

X

Zapisz się na wizytę