Najwięcej cukrzyków mieszka na Mokotowie i Targówku

Interna

|

10 czerwca, 2016

Ponad 6% mieszkańców stolicy ma cukrzycę – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. Nawet 30% z nich jest nieleczonych. Tymczasem zlekceważenie problemu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń narządów. 27 czerwca zapraszamy na BEZPŁATNE badania cukru z palca. Zapisy już trwają

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to rezultat defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. Ze względu na przyczynę i przebieg, wyróżnia się dwa typy choroby (pierwszy i drugi). Cukrzyca typu drugiego stanowi nawet 85% przypadków zachorowań. Insulinooporność (zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę) prowadzi do nadmiernej produkcji insuliny. To przekracza możliwości trzustki, która zostaje uszkodzona i upośledzona. Rzadziej występująca cukrzyca typu pierwszego, która polega na niedostatecznym wydzielaniu insuliny, przy zachowaniu normalnej wrażliwości tkanek.

Cukrzyca warszawskim problemem?

Cukrzycę stwierdzono u 6,9% warszawiaków – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. W przypadku warszawianek jest to 5,4%. Częstość występowania zwiększa się z wiekiem – do 12,4% wśród mężczyzn i do 12,7% u kobiet. Problem jest zróżnicowany między dzielnicami – od 0% w Wilanowie, około 2% na Pradze Południe, do 12% na Mokotowie i Targówku. Wśród osób z rozpoznaną cukrzycą leczonych jest 70% mężczyzn i 73% kobiet.

Cenna wiedza

Zaburzenie wydzielania lub działania insuliny mogą być dziedziczne. Nie bez znaczenia pozostaje styl życia. Cukrzycy sprzyja otyłość, znikoma aktywność fizyczna oraz używki.

Zbyt późne rozpoznanie choroby wiąże się z powikłaniami – wzrasta ryzyko niewydolności nerek, miażdżycy, choroby wieńcowej oraz uszkodzenia układu nerwowego. Dodatkowo cukrzyk jest narażony na uszkodzenia narządu wzroku. Wczesne wykrycie podwyższonego poziomu cukru we krwi umożliwia wczesne leczenie cukrzycy, a tym samym zapobieganie rozwojowi jej powikłań. W tym celu stosuje się badania przesiewowe, między innymi pomiar poziomu cukru we krwi z palca oraz badanie dna oka u okulisty.

 

27 czerwca, w rocznicę odkrycia insuliny, na całym świecie obchodzony będzie Dzień Walki z Cukrzycą. Tego dnia w Klinice Demeter BEZPŁATNIE będzie można wykonać badanie cukru z palca.

 

Zapisać można się dzwoniąc pod numer telefonu: 22 619-81-94. Dodatkowo, przez cały czerwiec, badanie dna oka oraz pomiar poziomu cukru we krwi z palca można wykonać o połowę taniej.

X

Zapisz się na wizytę