Mężczyzno, o tych badaniach nie zapominaj!

Interna

|

2 marca, 2016

Lista badań kluczowych dla mężczyzn nie jest długa, ale jest bardzo ważna.  Nie warto czekać aż coś się wydarzy – lepiej zapobiegać niż leczyć. Oto 8 badań, o których musi pamiętać każdy facet.

Badania moczu i krwi

Stanowią podstawę oceny stanu zdrowia. Nieprawidłowy wynik może sygnalizować niewłaściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych i pojawienie się wielu chorób.

Jak często? Przynajmniej raz w roku.

Lipidogram

Pokazuje poziom cholesterolu i jego frakcji oraz trójglicerydów. Jest bardzo ważnym badaniem. Na jego podstawie można ocenić zagrożenie miażdżycą, a w konsekwencji chorobą wieńcową, zawałem serca, czy udarami mózgu.

Jak często? Przynajmniej raz w roku.

EKG

Nieinwazyjne badanie, które potrafi wykryć choroby mięśnia sercowego, między innymi zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie mięśnia sercowego, ślady trwającego lub przebytego zawału, a nawet niektóre wrodzone wady serca.

Jak często? Przynajmniej raz w roku.

Wizyta u stomatologa

Często zapominamy, że dbając o zęby, troszczymy się o zdrowie całego organizmu, czyli m.in. o serce, nerki, stawy, płuca, mózg. Podczas wizyty stomatolog wykona przegląd, a jeśli zęby nie będą wymagały leczenia, wykona skaling, piaskowanie i fluoryzację. Postaw na hollywoodzki uśmiech!

Jak często? Przynajmniej raz na pół roku.

Wizyta u okulisty

Badanie wzroku oceni jego ostrość, co jest szczególnie istotne u kierowców i osób pracujących przy komputerze. Dodatkowo ocena dna oka pozwala zdiagnozować wiele chorób, między innymi cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.

Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata.

Spirometria

To bezbolesne i niewymagające specjalnych przygotowań badanie trwa kilka minut i daje informacje pozwalające ocenić pojemność płuc.

Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata, a w przypadku palaczy papierosów nawet raz na rok.

Marker PSA

Jest ważnym badaniem powalającym wykryć raka prostaty i cennym wsparciem w ocenie funkcjonowania gruczołu krokowego. Warto je wykonać, ponieważ rak prostaty jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia każdego mężczyzny.

Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata.

Badanie poziomu cukry

Oznaczanie poziomu cukru we krwi odgrywa podstawową rolę w diagnostyce i kontroli cukrzycy. Badanie to powinny również regularnie wykonywać osoby zdrowe.

Jak często? Przynajmniej raz w roku.

Mężczyźni chętniej przystępują do badań, gdy mogą je wykonać szybko i sprawie. Dlatego Klinika Demeter oferuje kompleksową Profilaktykę 360 dla mężczyzn. Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już teraz!

22 619-81-94 lub bialostocka@demeter.com.pl

22 833-43-43 lub potocka@demeter.com.pl

X

Zapisz się na wizytę