Martwi cię cera w ciąży? Nie czekaj na rozwiązanie

Dermatologia

|

21 maja, 2015

Podczas ciąży twoja skóra uległa pogorszeniu, ale nic z tym nie robisz, ponieważ nie chcesz zaszkodzić dziecku? Zmiany dermatologiczne są normlane w tym okresie, ale to nie znaczy, że trzeba się na nie godzić.

Leczenie skóry – czekać na rozwiązanie?

Moje pacjentki często skarżą się na pogorszenie się stanu cery podczas ciąży. Zazwyczaj nic z tym nie robią – boją się, że ewentualne kosmetyki i leki zaszkodzą dziecku. Wyprowadzam je wówczas z błędu – nie wszystko jest możliwe w takim samym stopniu jak przed i po ciąży, ale generalnie można temu zaradzić.

Które zabiegi są polecane przyszłym mamom?

Kobietom w ciąży zalecam różnego rodzaju delikatne masaże nierozgrzewające – usuwają zmęczenie, obrzęki, sztywność mięśni i stawów. Bardzo dobrze działają maseczki zawierające preparaty ziołowe. Polecam również aromaterapię, endermologię, odżywające maski błotne, a także zabiegi dotleniające.

Które zabiegi mogą zaszkodzić przyszłej mamie?

Nie wszystkie działania są dozwolone, dlatego tak ważna jest odpowiednia komunikacja z lekarzem. Do niektórych mocnych peelingów używa się retinolu. Należy unikać tak dogłębnego leczenia. Poczekać należy również z zabiegami mocno rozgrzewającymi, laseroterapiami czy nawet mezoterapią igłową, która dzięki wykorzystaniu kwasu hialuronowego jest zwykle bezpieczna, ale nie na tyle, żeby korzystać z niej podczas ciąży i karmienia. Kategorycznie zabronione są zabiegi spłycające blizny, redukujące cellulit, drenaże limfatyczne, silne złuszczanie, a także zabiegi zamykające naczynka krwionośne, takie jak na przykład sonodoreza czy jonoforeza.

Jesteś w ciąży i martwi Cię Twoja skóra? Nie czekaj na rozwiązanie i zadbaj o siebie, i swoje przyszłe potomstwo. Zapraszamy do naszej Kliniki, gdzie zapewnimy Ci odpowiednią opiekę.

X

Zapisz się na wizytę