Lakowanie zębów – wszystko co musisz wiedzieć

Stomatologia

|

17 sierpnia, 2023

Aby profilaktyka próchnicy była skuteczna niezbędne jest wielopłaszczyznowe działanie. Odpowiedzialne połączenie zbilansowanej diety i higieny jamy ustnej, to jej podstawowy element. Warto wiedzieć, że istnieją również inne sposoby, aby uchronić się od rozwoju tej choroby. Mowa o profesjonalnych zabiegach stomatologicznych. Poza regularną higienizacją połączoną z fluoryzacją jest jeszcze jedno skuteczne rozwiązanie. Lakowanie zębów, to mniej znany sposób na mechaniczne zabezpieczenie zębów.

Na czym polega lakowanie?

Lakowanie to przede wszystkim skuteczna opcja zabezpieczenia zębów przed rozwojem próchnicy na wiele lat. Jest to bezbolesny zabieg, który ma na celu redukcję naturalnych bruzd i zagłębień, w których może dochodzić do odkładania się resztek pokarmowych. Wygładzenie powierzchni trącej uzębienia znacząco ułatwia zachowanie jego odpowiedniej higieny i czystości. Dodatkowo, procedura znacząco ogranicza rozwój bakterii patogennych w jamie ustnej. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się lak, czyli płynną mieszaninę specjalistycznych żywic. Składniki preparatu mają duże powinowactwo do szkliwa przez co, po utwardzeniu za pomocą dedykowanej lampy, trwale się z nim łączą. W ten sposób powstaje twarda warstwa zabezpieczająca powierzchnie żującą zębów przedtrzonowych i trzonowych. Lak często wzbogaca się dodatkiem fluoru, aby poza mechaniczną ochroną uzębienia dostarczał mu niezbędnych składników mineralnych. Warto zaznaczyć, że zabieg lakowania jest całkowicie bezpieczny i jest wykonywany jedynie na zębach zdrowych.

Dla kogo?

Lakowanie zębów jest dedykowane szczególnie najmłodszym Pacjentom. Po wyrośnięciu zdrowego zęba zabezpiecza się go w procedurze lakowania. Dzięki temu uzębienie staje się odporne na rozwój próchnicy, np. w wyniku niedokładnego mycia zębów. Umiejętności skutecznego dbania o stan uzębienia dziecko nabywa wraz z upływem czasu i praktyką, dlatego najbardziej kluczowa jest ochrona zębów na samym początku tej przygody. Wiele Pacjentów mylnie twierdzi, że zęby mleczne nie wymagają kontroli stomatologicznej, ponieważ i tak przyjdzie moment ich wypadnięcia. Chore na próchnicę mleczaki mogą zakazić zęby stałe, a wtedy leczenie będzie o wiele bardziej skomplikowane. Poza profilaktyką próchnicy, wizyty u dentysty w celu lakowania zębów mlecznych stanowią element adaptacyjny dziecka do przyszłych wizyt stomatologicznych. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zdecydować się na lakowanie zębów swojej pociechy. Dzieciństwo jest o wiele milsze, kiedy przebiega bez uporczywych chorób uzębienia.

X

Zapisz się na wizytę