Kiedy można założyć aparat małemu dziecku oraz do jakiego wieku można założyć aparat osobom dorosłym?

Stomatologia

|

9 lutego, 2024

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wady zgryzu nie tylko są kwestią estetyki, ale przede wszystkim stanowią problem dla prawidłowego rozwoju mowy i nawyków żucia. Mogą także wpływać na kształt twarzy. Leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym wieku: nieprawdą jest, że wada niewyleczona w dzieciństwie musi pozostać z pacjentem przez całe życie!

Jakie są wskazania do leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne podejmuje się, gdy zostanie postawiona diagnoza wady zgryzu. Do najczęściej spotykanych zalicza się przodozgryz, tyłozgryz, zgryz głęboki, zgryz otwarty, zatrzymany ząb, szpatowatość zębów i stłoczenie zębów. Są to widoczne wady, które dla wielu pacjentów stanowią wyzwanie estetyczne.

Jednak pacjenci decydują się na wizytę u ortodonty również ze względu na dolegliwości fizyczne powodowane przez wadę zgryzu. Zazwyczaj jest to paradontoza, kruszenie się zębów oraz wady wymowy, które znacznie wpływają na komfort. Co więcej, przy głębokich wadach często pojawiają się bóle żuchwy i głowy, ze względu na niefizjologiczny układ poszczególnych elementów twarzoczaszki. Po usunięciu wady zgryzu, bóle te ustępują.

W przypadku najmłodszych pacjentów problemem okazuje się seplenienie, wysunięty lub cofnięty podbródek, a także liczne problemy logopedyczne z wypowiadaniem poszczególnych głosek. Nieleczone wady zgryzu u małych dzieci mogą powodować problemy z wychodzeniem zębów stałych.

Komu można założyć aparat ortodontyczny? Dzieci i dorośli

Na temat aparatów ortodontycznych krąży wiele mitów. Warto wiedzieć, że współczesne leczenie ortodontyczne przebiega zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Nowoczesne aparaty mogą być niemal niewidoczne, leczenie trwa krócej i jest bardziej skuteczne.

Co ważne, aparaty zakłada się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, a nawet osobom starszym. Prawdą jest, że im osoba starsza, tym leczenie może trwać dłużej, ale nie oznacza to, że nie będzie efektywne. Dobrze zdiagnozowana wada i odpowiednio dopasowany aparat mogą zniwelować wadę, a wraz z nią trwały dyskomfort.

W przypadku zębów mlecznych zakłada się zazwyczaj aparaty ruchome, które pacjent nosi jedynie przez kilka godzin dziennie. Zęby stałe wymagają założenia aparatu na stałe oraz regularnych kontroli u ortodonty.

Szukasz sprawdzonego ortodonty? Warszawa ma pod tym względem wiele do zaoferowania: odwiedź naszą klinikę i przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić.

Kiedy pierwszy aparat ortodontyczny?

W Polsce naturalnym jest dokonywanie badań przesiewowych u dzieci ze względu na sprawność narządów wzroku i słuchu. Podobny nacisk powinien być kładziony również na ortodoncję. Wizyta kontrolna dzieci powinna być obowiązkowo przeprowadzana już u 3-4 letnich maluchów.

Nie jest to wiek, w którym można jeszcze na stałe założyć aparat, ale z pewnością podjąć leczenie i stosowanie środków wspomagających. W tym wieku zazwyczaj są to różnorodne ćwiczenia logopedyczne.

Pierwszy ruchomy aparat można stosować mniej więcej od 7-9 roku życia. W przypadku aparatów ruchomych próg wieku jest znacznie niższy: tutaj można już zaproponować takie leczenie dzieciom od 5 lat. Olbrzymią rolę odgrywa zaangażowanie rodziców: maluchy zazwyczaj mają kłopot z noszeniem aparatu regularnie, jednak podjęcie tego wysiłku znacznie skraca okres leczenia i może zniwelować potrzebę noszenia aparatu stałego w przyszłości.

W przypadku wyższych rodzajów aparatów niebywale ważną kwestią jest odpowiednia higiena jamy ustnej. W przeciwnym wypadku wzrasta ryzyko zachorowania na próchnicę. Jest to powód, dla którego rzadko proponuje się aparaty małym dzieciom, ale niekiedy jest to wskazane. Ortodonta podejmuje również decyzję na bazie oceny współpracy z rodzicami i dziećmi. Ruchome, tzw. ściągane, aparaty, znacznie ułatwiają prawidłowe dbanie o higienę.

Tak naprawdę nie ma górnego limitu wieku, do jakiego można zakładać aparat. Obecnie coraz częściej do ortodonty zgłaszają się osoby trzydziesto-czterdziestoletnie. Nie ma również przeszkody, aby aparat założyć i seniorowi, jeśli nie choruje on na paradontozę, jego kości są w dobrym stanie, a zęby zdrowe.

Sprawdź naszą ofertę: ortodonta Żoliborz i ortodonta Praga.

X

Zapisz się na wizytę