Jedziesz na festiwal? Dzięki tym radom wrócisz cały i zdrowy

Interna

|

29 czerwca, 2015

Sezon festiwalowy rozpoczął się na dobre. Bez względu na to czy znajdziesz się na polu namiotowym, czy na jednodniowym koncercie, warto pamiętać o kilku zasadach.

Zabezpiecz się przed czerniakiem

Festiwale to najczęściej całe dnie spędzone w pełnym słońcu, dlatego warto pamiętać o odpowiednim zadbaniu o skórę. Idealny krem przeciwsłoneczny oznaczony jest symbolem 50+. Należy go nakładać 15-20 minut przed wyjściem z domu i powtarzać czynność co dwie godziny. Czerniak może zaatakować również oczy, dlatego ważne są dobre okulary przeciwsłoneczne – ważne żeby kupić je u optyka.

Uważaj na grzyby

Publiczna łazienka i toaleta to miejsca, które są nieodłącznym „przystankiem” podczas festiwalu. Można w nich „spotkać” bakterie, wirusy i pasożyty. Głównym wrogiem skóry i układu moczowo-płciowego jest grzybica. Wystarczy stanąć lub usiąść na miejscu, gdzie wcześniej przechodził lub siedział chory, żeby się zarazić. Dlatego tak ważne jest używanie klapek, a w przypadku toalety papierowych nakładek.

Pierwsza pomoc

Torebka na festiwalu? Pieniądze lub telefon bezpieczniej schować do kieszeni. O wiele bardziej przyda się podręczna apteczka. Oczywiście na terenie festiwalu znajdziemy punkt medyczny, jednak czasami liczy się każda chwila. W apteczce powinny znaleźć się leki przeciwbólowe, kilka bandaży, opaska elastyczna, środki odkażające. Dobrym pomysłem jest również zabranie wapna, które okaże się przydatne w przypadku reakcji alergicznej lub ukąszeń.

Metoda na odciski

Dzień na festiwalu przepełniony jest ruchem. Na nieprzyzwyczajonych do tego stopach często powstają odciski. Najlepszą profilaktyką jest odpowiedni dobór obuwia – za małe będzie powodowało miejscowe uciski, za duże tarcie. Warto pamiętać, żeby nie zabierać nowych, nierozchodzonych butów. Dodatkowo – jeśli tylko mamy ku temu okazję – warto dać odpocząć stopom, zdejmując buty.

Pij wodę i jedz pomidory

Bez względu na to czy znajdziemy się na polu namiotowym, czy na jednodniowym koncercie, zawsze dobrze jest mieć przy sobie butelkę wody. Codziennie powinno się pić około 2,5 litra płynów dziennie. Warto wybierać wodę, która zawiera zwiększoną zawartość sodu. Uzupełnieniem diety powinny być także produkty bogate w potas. Dlatego na festiwal warto zabrać ze sobą na przykład pomidora. Przed wyjazdem najlepiej odbyć wizytę u dietetyka!

X

Zapisz się na wizytę