Jedzenie dla cukrzyka – co jeść, a czego unikać?

Dietetyka

|

17 listopada, 2015

Połączenie odpowiedniej diety i ćwiczeń stanowi kluczowy element prawidłowej terapii cukrzycy. Jednak samodzielnie dobrane posiłki mogą nie przynieść oczekiwanego efektu. Bezpieczniej jest skorzystać z pomocy dietetyka.

 

Odpowiednia dieta to podstawa

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia powikłań cukrzycy jest odpowiednia kontrola choroby (badania) oraz zmiana trybu życia, na którą składają się zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, oparta o wymienniki pokarmowe, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, systematyczny wysiłek fizyczny oraz unikanie używek. Dieta, która jest zasadniczym elementem kontroli cukrzycy, pozwala utrzymać glukozę na odpowiednim poziomie. Niekiedy może stać się jedynym elementem terapii. Powinna być dopasowana do wieku, płaci, masy i wzrostu przebytych czy współtowarzyszących chorób, zażywanych leków oraz gustów pacjenta – dlatego warto skorzystać z pomocy dietetyka.

 

Uważaj na węglowodany

Do wzrostu glukozy we krwi w głównej mierze przyczyniają się węglowodany. W posiłkach diabetyka powinny stanowić około 50-60% całkowitej energii diety i składać się z pełnoziarnistego pieczywa, płatków zbożowych i makaronów, brązowego ryżu oraz kasz gruboziarnistych. Nieodłącznym elementem diety są surowe i krótko gotowane warzywa bezskrobiowe lub o małej zawartości skrobi, na przykład kapusta, pomidory, kalafior. Unikać należy nadmiernego jedzenia owoców o dużej zawartości cukrów (gruszki, winogrona). Dozwolone są niewielkie ilości grejpfruta, jabłka, moreli. Niewskazane jest korzystanie z cukru i miodu oraz jedzenie białego ryży, makaronów, pieczywa oraz drobnoziarnistych kasz (np. manna).

 

Nie tylko cukry

Równie ważne jest kontrolowanie białek. Powinny stanowić około 10-20% całkowitej energii diety. Zaleca się: chude mięso i jego przetwory, białko jaja, chudy drób bez skóry, mięso królika oraz ryby. Najlepszą techniką kulinarną jest gotowanie w wodzie, na parze oraz pieczenie w folii.

Natomiast z tłuszczy zaleca się; oleje roślinne, orzechy, tłuste ryby. W diecie chorych na cukrzycę przyjęto ich udział na poziomie 25-35%. Bezwzględnie należy zrezygnować z wysokoprzetworzonych produktów mięsnych, takich jak: boczek, golonka, smalec oraz słonych i słodkich przekąsek, będących źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych.

Zbyt późne rozpoznanie cukrzycy wiąże się z powikłaniami – wzrasta ryzyko niewydolności nerek, miażdżycy, choroby wieńcowej oraz układu nerwowego. Dodatkowo cukrzyk jest narażony na uszkodzenia narządu wzroku. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne (np. glukoza + mocz + hemoglobina).

 

Skorzystaj z bezpłatnych badań laboratoryjnych. Zarejestruj się już teraz:

22 619-81-94 lub bialostocka@demeter.com.pl

22 833-43-43 lub potocka@demeter.com.pl

X

Zapisz się na wizytę