Jakie możliwości daje implantologia?

Stomatologia

|

26 kwietnia, 2023

Ubytki w uzębieniu to problem, który może mieć wiele przyczyn. Mogą wystąpić w wyniku chorób jamy ustnej, nieustannie biegnącego czasu, nieszczęśliwych wypadków, a nawet uwarunkowania genetycznego. Niekompletny garnitur zębowy, to nie tylko kwestia pogarszająca komfort życia. Poza możliwym wystąpieniem trudności z prawidłowym przeżuwaniem i mówieniem, braki w uzębieniu mogą negatywnie odbijać się na własnej samoocenie. Co więcej, pacjent nie poradzi sobie z tym kłopotem na własną rękę. Na szczęście istnieje gałąź stomatologii poświęcona leczeniu właśnie takich przypadków.

Czym zajmuje się implantologia?

Implantologia, to dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem ubytków w uzębieniu z wykorzystaniem implantów. Są to specjalistyczne śrubki, które po wszczepieniu w miejsce korzeni zębowych umożliwiają trwałe „przywrócenie” utraconych zębów. Ze względu na ingerencje w tkanki pacjenta, implanty wykonywane są z tworzyw stuprocentowo bezpiecznych i hipoalergicznych. Dzięki temu istnieje minimalne ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej na zakładany implant. Leczenie implantologiczne nie należy do najkrótszych, ponieważ przerwy między poszczególnymi etapami trwają kilka miesięcy. Wszystko ze względu na konieczność całkowitego zagojenia się obszaru zabiegowego po każdej operacji. Długi czas terapii wynagradzają jej efekty – trwałe pozbycie się braków w uzębieniu bez zbędnego dyskomfortu. Implanty są całkowicie personalizowane i idealnie wpasowują się w uśmiechy pacjentów.

 

Protezy zębowe na implantach

Protezy zębowe stanowią szczególną gałąź zainteresowań implantologii. Powszechnie znane są protezy ruchome, które stanowią stosunkowo prosty sposób na uporanie się z problemem bezzębia lub ubytków zębowych. Jednak nie są one pozbawione wad. Przede wszystkim wpływają stymulująco na zanik kości, co generuję potrzebę regularnej wymiany protezy. Dodatkowo, nie ma sposobu pozwalającego na idealne umocowanie protezy ruchomej w jamie ustnej. W skrajnych przypadkach może całkowicie wypadać, co nie wpływa pozytywnie na komfort zarówno fizyczny jak i psychiczny pacjenta. Implantologia widząc ten problem, opracowała metodę protez zębowych na implantach. Polega ona na wszczepieniu w kościec odpowiedniej (2-4) liczby implantów, do którego w ostatnim etapie wielomiesięcznej procedury zostanie trwale umocowana proteza. Protezy tego typu mają wiele zalet. Przede wszystkim skutecznie imitują naturalne uzębienie i są w stanie spełniać wszystkie ich funkcje bez ryzyka przemieszczania się. Dodatkowo przeciwdziała ubytkom kośćca, przez co stanowi świetne rozwiązanie problemu ubytków zębowych i bezzębia.

X

Zapisz się na wizytę