Jak radzić sobie z opryszczką?

Stomatologia

|

8 stycznia, 2023

Opryszczka wargowa, zimno, skwarka, febra – wszystkie te określenia odnoszą się do zakażenia wirusem opryszczki zwykłej. Jest to najpowszechniejsza nawrotowa infekcja wywoływana przez HSV-1 (Herpes simplex virus). Pęcherzykowate, tkliwe zmiany w obrębie warg mają tendencję do nawrotów, dlatego warto poznać skuteczne metody ich leczenia.

Opryszczka – najważniejsze informacje

Wirus HSV przenoszony jest przez bezpośredni kontakt (wydzieliny oraz płyn pęcherzykowy) i wnika do ustroju przez błony śluzowe i uszkodzenia skóry. Co więcej, występuje jedynie u ludzi i jest szeroko rozpowszechniony. Badania wskazują, że aż 90% społeczeństwa jest zakażona wirusem HSV-1. Warto jednak wspomnieć, że aktywne objawy infekcji występuję jedynie u połowy z nosicieli. Do zakażenia tym rodzajem wirusa dochodzi zazwyczaj w okresie dzieciństwa.

Infekcje wirusem HSV-1 należą do tych, trwających przez całe życie. Większość czasu w organizmie gospodarza wirus spędza na namnażaniu się i pozostawaniu w stanie uśpienia. W taki sposób przygotowuje się do reaktywacji w momencie nastania sprzyjających warunków. Należą do nich m.in. spadek odporności (np. w wyniku innych infekcji), gorączka, wyziębienie, zabiegi stomatologiczne, przemęczenie i stres, a także miesiączka.

Gdy następuje czas reaktywacji, mówimy o procesie „wylęgania”. Trwa on do 26 dni, jednak zwykle mieści się w przedziale 6-8 dni. W obrębie wniknięcia wirusa odczuwalne jest pieczenie, mrowienie i swędzenie, które w ciągu paru dni zostanie zastąpione pojawieniem się bolesnej grudki wypełnionej płynem. Jest to aktywne stadium choroby i to właśnie na nim skupia się standardowe leczenie tej dolegliwości.

Wirusa HSV-1 nie należy mylić z typem HSV-2, który jest odpowiedzialny za wywoływanie opryszczki na powierzchni narządów płciowych.

Jak leczyć opryszczkę wargową?

Najlepszym sposobem na szybsze pozbycie się opryszczki oraz zniwelowanie dolegliwości bólowych jest zastosowanie specjalistycznych leków. Preparaty bezpośrednio działające na zmiany chorobowe dostępne są w postaci maści, kremów oraz plastrów. Dodatkowo zaleca się przyjmowanie doustnych form leków przeciwwirusowych, które pomogą w złagodzeniu objawów i zmniejszą ryzyko dalszej transmisji wirusa. Podstawowym aspektem, jaki trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze leku na opryszczkę wargową, jest rodzaj substancji czynnej preparatu. Związkami aktywnymi o udowodnionej skuteczności przeciwko HSV-1 są, np. acyklowir oraz walacyklowir, dostępne bez recepty. W walce z wirusem potrzeba odpowiedzialnego podejścia, dlatego nie warto eksperymentować ze specyfikami spoza apteki. W razie przedłużającego utrzymywania się zmian opryszczkowych należy skonsultować się z lekarzem, który może wystawić receptę na silniejsze leki antywirusowe. Po leki przeciwwirusowe warto sięgnąć już przy pierwszych objawach rozwijania się opryszczki, pozwoli to na skrócenie i złagodzenie przebiegu zakażenia.

X

Zapisz się na wizytę