Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem?

Stomatologia

|

17 listopada, 2023

Nieprzyjemny zapach z ust nie należy do rzadkich dolegliwości. Znaczna większość społeczeństwa przynajmniej raz w życiu musiała zmierzyć się z tym problemem i skrępowaniem jakie za sobą niesie. O prawdziwym kłopocie można mówić wtedy, kiedy nieświeży oddech utrzymuje się nieustannie przez dłuższy czas. Taki stan określa się mianem halitozy. Mimo kwalifikowania brzydkiego zapachu z ust jako pojedynczej jednostki chorobowej podłoże problemu może stanowić wiele różnych przypadłości – nie tylko w obrębie jamy ustnej.

Możliwe przyczyny problemu

Pojawienie się nieświeżego oddechu od razu nasuwa na myśl potencjalne zmiany patologiczne w obrębie jamy ustnej. Zdecydowana większość przyczyn tej dolegliwości ma swoje podłoże w nieprawidłowej higienie uzębienia i jej konsekwencjach. Zaniedbane zęby stają się narażone na odkładanie się kamienia nazębnego oraz resztek pokarmowych. Stają się one pożywką wspomagającą rozwój bakterii, które w wyniku metabolizmu beztlenowego wytwarzają związki siarki o nieprzyjemnym zapachu. Dodatkowo, nadmiar płytki nazębnej może doprowadzić do zapalenia przyzębia, dlatego warto regularnie poddawać się zabiegowi higienizacji w celu jego usuwania. Nadmierny rozwój bakterii stanowi również czynnik predysponujący do rozwoju próchnicy, która także stanowi jedną z przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust. Potencjalna odpowiedź na pytanie dotyczące źródła problemu może znajdować się również poza jamą ustną. Stany zapalne oraz infekcje górnych dróg oddechowych także mogą przebiegać z nieświeżym oddechem. Ponadto, choroby związane z zaburzeniami metabolizmu (np. cukrzyca) oraz przypadłości refluksowe mogą powodować charakterystyczną woń oddechu.

Co możesz zrobić?

Aby skutecznie pozbyć się problemu nieświeżego oddechu konieczne jest zadziałanie bezpośrednio na jego źródło. W tym celu najlepiej zacząć od wizyty u dentysty, aby zbadać stan zdrowia jamy ustnej i zębów. Doświadczony specjalista będzie w stanie określić czy sposobem na pozbycie się dolegliwości będzie profesjonalne leczenie stomatologiczne, czy dopracowanie codziennej rutyny dbania o uzębienie. Często skutecznym rozwiązaniem okazuje się wdrożenie częstszego szczotkowania zębów wraz z ich nitkowaniem oraz używania płynu do płukania jamy ustnej w celu regulacji ilości bakterii. W przypadku, kiedy podczas kontroli nie zostaną wykazane żadne nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej, dentysta może zaproponować odwiedzenie lekarza w celu dalszej diagnostyki problemu. Halitoza nie powinna być lekceważona, ponieważ może wskazywać na poważniejsze dolegliwości organizmu. Ponadto, jest to przypadłość negatywnie wpływająca na swobodę codziennego funkcjonowania. Nie warto męczyć się z problemem nieświeżego oddechu – skonsultuj się z dentystą w naszej Klinice i poznaj rozwiązania na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust.

X

Zapisz się na wizytę