Jak przetrwać zagrożenie terrorystyczne?

Psychologia i seksuologia

|

21 maja, 2015

Wybierasz się na urlop? Pamiętaj, że w innych krajach ryzyko ataku terrorystycznego jest zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Praktyczna wiedza może uratować życie.

Bohaterstwo czy uległość – która postawa jest najlepsza?

Zawsze powtarzam pacjentom, że opanowanie to podstawa. Przy zagrożeniu terrorystycznym nie można udawać bohatera. To, co się sprawdza w filmach, nie sprawdza się w prawdziwym życiu. Stając oko w oko z terrorystą najlepiej wykonywać rozkazy, pielęgnować instynkt przetrwania – myśleć o rodzinie i życiowych planach, o tym, że mamy do kogo wrócić.

Co może zdenerwować terrorystę?

Nasze zachowanie nie może stanowić utrapienia dla oprawcy. Silne reakcje emocjonalne – rozpacz, krzyk i płacz – mogą go zdenerwować. Podobnie z nagłymi gestami. Jeżeli chcemy coś zrobić, zawsze pytajmy o pozwolenie. Nigdy nie odzywajmy się niepytani, ale jeśli terrorysta odda nam głos, warto „przemycić” informacje związane z naszym życiem prywatnym – podkreślać, że mamy dzieci, plany na przyszłość, zainteresowania i pasje. Dzięki temu zobaczy w nas człowieka, a przez to trudniej mu będzie nas skrzywdzić. Nigdy nie patrzmy mu w oczy – to oznacza pewność siebie, która nie będzie mile widziana.

Jak się zachować, gdy wkroczą służby ratownicze?

Wzorową postawą jest położenie się na podłodze, najlepiej pod osłoną, np. pod biurkiem. Ręce należy założyć na głowę i pozostać w takiej pozycji do momentu otrzymania wytycznych od antyterrorystów. Nie można wykonywać gwałtownych ruchów, należy za to dokładnie wykonywać polecenia służb, które nie zawsze wiedzą, kto jest zakładnikiem a kto napastnikiem, dlatego zachowują ograniczone zaufanie wobec wszystkich.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub potrzebujesz wsparcia psychologicznego w tym zakresie, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!

X

Zapisz się na wizytę