Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych?

Pulmonologia

|

30 maja, 2016

28% Polaków to palacze tytoniu – wynika z danych Eurobarometru. Szkodzą nie tylko sobie, ale również osobom w swoim otoczeniu. W Światowy Dzień bez Papierosa (31 maja) zachęcamy do wykonania bezpłatnych badań spirometrycznych płuc w Klinice Demeter. Dlaczego warto?

Nie tylko rak

Papieros zawiera około czterech tysięcy toksycznych związków, fizycznych i chemicznych, w tym kilkanaście o wyraźnie zdefiniowanym działaniu rakotwórczym. Wypalenie 20 papierosów dziennie zwiększa 20-25-krotnie ryzyko powstania raka płuca (więcej o raku płuca można przeczytać tutaj). Często zapominamy jednak, że rak to nie jedyny problem, o który muszą martwić się palacze. Palenie tytoniu wywołuje podstępną i groźną przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Zdaniem ekspertów Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc na POChP cierpi około 2,5 mln Polaków.

Rozpoznaj POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc powoduje stan zapalny i skurcz oskrzeli. Na początku zwykle pojawia się poranny kaszel. Popularnym objawem są także duszności, które najpierw pojawiają się przy dużym wysiłku fizycznym, a z czasem również przy prostych czynnościach. POChP to również objawy niezwiązane z oddychaniem – choroba sprzyja osłabieniu mięśni, zaburzeniom metabolicznym, anemii i osteoporozie. Niestety takie dolegliwości są często lekceważone. Tymczasem późno wykryte i nieleczone POChP prowadzi do ograniczenia tolerancji wysiłku, niewydolności oddechowej i przedwczesnej śmierci.

 

Złapanie oddechu

Palacze muszą częściej kontrolować stan zdrowia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest rzucenie palenia. Niektórym się to udaje. Tych, którzy nadal mają z tym problem, zachęcamy do kolejnej próby rzucenia palenia, jak również osoby narażone na bierne palenie, zachęcamy do regularnych badań. Co dwa lata zalecamy wykonanie badania RTG klatki piersiowej. Bardzo cennym źródłem informacji jest również ocena sprawności oddechowej. W tym celu przeprowadza się badanie spirometryczne. 31 maja pacjenci Kliniki Demeter wykonają je BEZPŁATNIE. Badanie jest bezbolesne i szybkie – polega na wdychaniu i wydychaniu powietrza przez specjalny ustnik.

Zapisać można się dzwoniąc pod numer telefonu: 22 619-81-94. Nie zwlekaj, liczba miejsc ograniczona! Zapraszamy do naszego pulmonologa!

 

X

Zapisz się na wizytę