Diety gwiazd w oczach naszego dietetyka

Dietetyka

|

13 stycznia, 2016

Połowa z nas robi postanowienie noworoczne. Najczęściej chcemy schudnąć i prowadzić zdrowy tryb życia. Wzorujemy się na gwiazdach, nie myśląc o konsekwencjach, a te mogą być poważne.

Megan Fox – dieta paleo

Amerykańskie gwiazdy pokochały dietę paleo. Jedną z jej promotorek jest Megan Fox. Dieta polega na jedzeniu pokarmów prehistorycznych myśliwych-zbieraczy. Aktorka unikała produktów przetworzonych, cukru, zbóż, roślin strączkowych. Korzystała za to ze smaków ryb, chudego mięsa, grzybów, owoców morza, owoców i warzyw.

Komentarz eksperta Kliniki Demeter: Taka dieta, mimo spożywanych warzyw, owoców czy orzechów stwarza ryzyko deficytów pokarmowych. Jej długotrwale stosowanie może wywołać poważne komplikacje zdrowotne, zwłaszcza wśród osób cierpiących na choroby nerek czy wątroby. Jeśli decydujemy się na taki model odżywiania, należy wzbogacić jadłospis o odpowiednie suplementy (wapń, witaminy z grupy B) i kontrolować stan zdrowia. Po osiągnięciu efektów, należy stopniowo wprowadzać węglowodany.

Jennifer Aniston – dieta Zone

Jennifer Aniston postawiła na dietę Zone, inaczej określaną metodą 40:30:30. Gwiazda „Przyjaciół” musiała uważnie dobierać proporcje dobieranych posiłków – 40% spożywanej energii pochodziło z węglowodanów, 30% z białek, a 30% z tłuszczy. Efekt? Tygodniowo traciła 1,5 kg, a powolne tempo pozwala uniknąć efektu jo-jo.

Komentarz eksperta: Maksymalna kaloryczność diety Zone dla kobiet wynosi 1200 kalorii, a dla mężczyzn 1500 kalorii. To pozwala na jedzenie odpowiednio skomponowanych pięciu posiłków dziennie, w ściśle określonych porach. Do jej zalet należą: regularność, rezygnacja ze słodyczy, alkoholu. Jest realna do stosowania tylko dla osób będących w stanie mierzyć, ważyć i obliczać spożywane przez siebie porcje. Niska kaloryczność i systematyczność w spożywaniu posiłków, to podstawy każdej diety redukującej masę ciała, ale nie ma potrzeby tak drastycznie zmniejszać ilości węglowodanów.

 

Lewandowscy – dieta bezglutenowa

Dietetyczne trendy dotarły również nad Wisłę. Hitem ostatnich miesięcy jest dieta bezglutenowa. Stosują ją na przykład Anna Lewandowska i jej mąż Robert. Taka kuracja wymaga eliminacji glutenu, który można znaleźć w np. w wielu płatkach śniadaniowych, makaronach, pieczywie, produktach przetworzonych. Najłatwiej sięgać po produkty oznaczone symbolem przekreślonego kłosa.

Komentarz eksperta: Dieta bezglutenowa jest zdrowa jedynie w przypadku osób chorujących na celiakię i cierpiących z powodu nadwrażliwości na gluten. Eliminacji podlega większość produktów węglowodanowych, będących źródłem cennych składników odżywczych. Osoby zmuszone do jej stosowania z powodów zdrowotnych, muszą ściśle kontrolować jej skład, a niedobory uzupełniać zamiennikami. U osób zdrowych taka dieta może powodować niekorzystne efekty – niedobory witamin, żelaza, cynku, a czasami wapnia. To może skutkować rozwojem anemii czy osteoporozy.

 

Jeśli o utracie wagi myślisz poważnie, skorzystaj z fachowej pomocy dietetyka. Specjalista pomoże ustalić dietę w oparciu o indywidualne cechy i upodobania. Nie zwlekaj i zarejestruj się już teraz!

Demeter Białostocka: 22 619-81-94 lub bialostocka@demeter.com.pl

Demeter Potocka: 22 833-43-43 lub potocka@demeter.com.pl

X

Zapisz się na wizytę