Ciąża a leczenie stomatologiczne

Stomatologia

|

20 września, 2023

Oczekiwanie na przyjście dziecka na świat to szczególny czas, jednak pełen zaleceń i ograniczeń. Przez troskę o zdrowie i prawidłowy rozwój płodu konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na styl życia. Odpowiednio zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna o właściwej intensywności oraz odpoczynek stanowią podstawowe narzędzia profilaktyki chorób okresu ciąży. Jest to szczególnie ważne z powodu ograniczonych możliwości bezpiecznej zarówno dla matki jak i dziecka terapii z użyciem leków. A co, jeśli ciężarną Pacjentkę nagle dotkną problemy stomatologiczne? Czy leczenie zębów w ciąży u dentysty jest bezpieczne? Podpowiadamy!

Dobre przygotowanie

Przygotowując się do podjęcia starań o zajście w ciążę zaleca się wykonanie serii badań laboratoryjnych oraz ginekologicznych. Standardowy zestaw badań warto rozszerzyć o kontrolną wizytę u stomatologa, która pozwoli na ocenę ogólnego stanu uzębienia. Jest to również ostatni moment przed ciążą, w którym możliwe jest swobodne wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia RTG zębów. Specjalistyczne urządzenie emituje mikro-dawki promieniowania rentgenowskiego, które w odniesieniu do najnowszych badań, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla płodu. W czasie wykonywania zdjęcia, jedynie obszar głowy i szyi ulega naświetleniu, podczas gdy reszta ciała jest zasłonięta dedykowanym fartuchem ochronnym. W czasie profilaktycznej wizyty u dentysty, możliwe jest także wdrożenie ewentualnego leczenia, które również powinno zakończyć się przed zajściem w ciążę. Dane naukowe podają, że choroby przyzębia i zapalenie dziąseł znajdują się w czołówce stomatologicznych przyczyn przedterminowych porodów.

Odpowiednia reakcja

W okresie ciąży kobiece ciało podlega wielu zmianom i adaptacjom, aby umożliwić rozwój dziecka. Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, szczególnie w przypadku częstego podjadania, stanowi wystarczający element profilaktyki chorób zębów. Warto zwrócić uwagę również na stan uzębienia, kiedy regularnie pojawiają się intensywne wymioty. Kwaśna zawartość żołądka obniża pH jamy ustnej, przez co szkliwo stopniowo ulega uszkodzeniu. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do mycia zębów po wystąpieniu wymiotów należy umożliwić ślinie przywrócenie odpowiedniego odczynu. Wystarczy zaczekać kilka minut. Co zrobić, kiedy potrzebna jest nagła interwencja stomatologa? Ciąża nie jest przeszkodą do leczenia – to możliwe i całkowicie bezpieczne. W przypadku intensywnego bólu zęba istnieją środki znieczulające, które pozwolą na komfortowe przeprowadzenie zabiegu bez ryzyka dla rozwijającego się płodu. Najważniejsze jest poinformowanie specjalisty o ciąży, aby umożliwić dobranie najbezpieczniejszych procedur i środków. Zaleca się, aby kontrolna wizyta u dentysty odbywała się w każdym trymestrze.

X

Zapisz się na wizytę