ADRENALINA A STRES

Odpowiedzi na listy pacjentów

|

24 listopada, 2021

Pytanie Pacjenta:

Mój, na co dzień bardzo spokojny i flegmatyczny brat, staje się agresywny, kiedy się złości. Nie panuje nad swymi reakcjami, kierując gniew na niewinną koleżankę lub kolegę, którzy przypadkowo stanęli mu na drodze. Często wtedy słyszę, jak mówią do niego: „ale skoczyła ci adrenalina”. Dlaczego nazywamy ją hormonem gniewu, który powoduje nasze nieobliczalne reakcje? Czy rzeczywiście adrenalina ma związek ze złymi emocjami?

Odpowiedź lekarza:

Adrenalina inaczej zwana też epinefryną jest hormonem i neuroprzekaźnikiem katecholaminowym wytwarzanym przez gruczoły dokrewne głównie przez rdzeń nadnerczy i i wydzielany na zakończeniach włókien współczulnego układu nerwowego.

Adrenalina odgrywa decydującą rolę w mechanizmie stresu, czyli błyskawicznej reakcji człowieka na zagrożenie, objawiających się przyspieszonym biciem serca, wzrostem ciśnienia krwi, rozszerzeniem oskrzeli, rozszerzeniem źrenic itp. Ponadto hamuje perystaltykę jelit, wydzielanie soków trawiennych i śliny oraz obniża napięcie mięśni gładkich, zwiększa stężenie glukozy w krwi. Zwiększa ciśnienie rozkurczowe w aorcie oraz zwiększa przepływ mózgowy i wieńcowy. Poprawia przewodnictwo i automatykę w układzie bodźcowo-przewodzącym.
Powiedzenie „ale skoczyła ci adrenalina” jest przenośnią określającą stan pobudzenia. Nie jest to hormon gniewu, tylko hormon stresu. Mobilizuje cały organizm do walki. Objawy gniewu i agresji u Pani brata są wynikiem jego osobowości. Proponuję konsultacje u lekarza psychiatry lub u psychologa.

Dr n.med. Ewa Czernicka-Cierpisz
Specjalista chorób wewnętrznych

X

Zapisz się na wizytę