Badanie OCT oka

Badanie OCT oka:

Badanie OCT siatkówki to nieinwazyjna metoda diagnostyczna stosowana w okulistyce do obrazowania struktury siatkówki oka. Wykorzystuje ona technologię światła optycznego do uzyskania wysokiej rozdzielczości przekrojowego obrazu siatkówki. Cała procedura jest bardzo dokładna i pozwala na wykrycie wielu chorób oka. Badanie jest bezkontaktowe i nie powoduje dyskomfortu, dlatego pacjenci nie muszą się go bać.

Badanie OCT siatkówki to koherentna tomografia dna oka, uważana aktualnie za najdokładniejszą metodę badawczą narządu wzroku. Wykorzystywana w badaniu wiązka światła zwiększa rozdzielczość obrazu i pozwala specjaliście określić stan siatkówki oka, a wraz z tym wcześnie zdiagnozować różne zmiany zachodzące w obrębie tej części oka.

Jak wygląda badanie OCT siatkówki?

Podczas badania OCT pacjent umieszcza swoją głowę na podpórce, a przyrząd OCT skanuje obszar siatkówki za pomocą wiązki światła optycznego. Sygnał świetlny odbijający się od różnych warstw siatkówki jest analizowany, co pozwala na uzyskanie szczegółowego obrazu strukturalnego. Badanie jest bezbolesne i trwa zwykle kilka minut.

Jakie choroby pozwala wykryć badanie OCT siatkówki?

Badanie OCT siatkówki jest przydatne w diagnozowaniu i monitorowaniu wielu schorzeń oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), obrzęk plamki, uszkodzenia nerwu wzrokowego, retinopatia cukrzycowa, naczyniowa choroba siatkówki, dziury makularne, ciemieniuchę czy itp. Dzięki OCT lekarz może ocenić grubość i strukturę różnych warstw siatkówki oraz zidentyfikować ewentualne zmiany patologiczne. Badanie OCT siatkówki  umożliwia wizualizację struktur oka z dużą precyzją, co pozwala lekarzom na wczesne wykrywanie i skuteczniejsze zarządzanie pacjentami z chorobami oczu.  OCT to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych umożliwiająca szybką diagnostykę, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań i zahamowanie rozwoju chorób oczu.

Jakie są wskazania do wykonania badania OCT?

Na wykonanie badanie OCT plamki żółtej oka może zostać skierowany m.in. pacjent, u którego podejrzewa się schorzenia siatkówki lub początek jaskry. Pozostałe wskazania do wykonania badania to:

  • pacjenci w podeszłym wieku, u których podejrzewa się degenerację plamki żółtej;
  • osoby z cukrzycą, u których występuje obrzęk plamki;
  • w celu kontroli stanu rogówki przed i po zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Badanie pozwala nie tylko wykryć choroby, ale także monitorować postępy leczenia i ocenić, czy istniejąca choroba nie postępuje. Badanie powinno zostać wykonane w specjalistycznym gabinecie przez doświadczonego okulistę.

Jak przygotować się do badania OCT siatkówki?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak trzeba liczyć się z tym, że ok.15-20 minut przed rozpoczęciem działania specjalista zakropi oczy pacjenta specjalnymi kroplami rozszerzającymi źrenice. Po zakropleniu ostrość widzenia może się znacznie pogorszyć, dlatego nie jest wskazane prowadzenie pojazdów po badaniu. W uzasadnionych przypadkach badanie może odbyć się bez zastosowania kropli rozszerzających źrenice.

Przed badaniem odbywa się konsultacja lekarska, podczas której specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem. Bardzo ważne jest, aby na pytania odpowiadać zgodnie z prawdą. Przed przystąpieniem do OCT lekarz może zapytać o przyjmowanie na stałe i aktualnie leki czy historię chorób oczu.

Badanie OCT siatkówki można wykonać w Warszawie w gabinecie Demeter, gdzie po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu specjalista wykona całą procedurę i dokona odpowiedniej diagnostyki. Badanie OCT uważane jest za bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego nie trzeba się go obawiać. W przypadku wskazań warto wybrać się do specjalisty, gdyż dokładna diagnostyka ułatwi dopasowanie odpowiedniej terapii, która wspomoże kondycję narządu wzroku.

Formularz kontaktowy

    Umów wizytę online

    Nasze gabinety są otwarte dla wszystkich pacjentów, zadzwoń, napisz i zarezerwuj wizytę!

    +48 22 619 81 94

    (Warszawa Praga Centrum)

    +48 22 833 43 43

    (Warszawa Żoliborz)