Stomatologia zachowawcza

Drodzy Pacjenci, Klinika DEMETER od 14 kwietnia wznawia przyjmowanie Pacjentów.
Pragniemy Państwa poinformowac, że w trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo oraz całego zespołu Kliniki Demeter wznawiamy pracę w pełnym reżimie sanitarnym zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego.
Aktualna sytuacja zmusza nas jednak do pracy w niestandardowych godzinach. W celu umówienia wizyty bardzo prosimy o każdorazowy wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy:
ul. Białostocka 7, tel. 536833777, 22 619 81 94, bialostocka@demeter.com.pl
ul. Potocka 14, tel. 536833331, potocka@demeter.com.pl
Kierownik Kliniki Demeter
dr n.med. Ewa Czernicka-Cierpisz.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem następstw próchnicy, najpowszechniejszej choroby zębów. Proces próchnicowy, który przebiega na powierzchni tkanek zęba, jest główną przyczyną ich zniszczenia.


W KLINICE DEMETER JEST MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA ZDJĘCIA RTG (RVG, radiowizjografia) ZĘBA ORAZ PANTOMOGRAMU. NOWOCZESNY CYFROWY SPRZĘT (radiowizjogaf, pantomograf) POZWALAJĄ NA DOKŁADNIEJSZĄ NIŻ W SYSTEMIE TRADYCYJNYM OCENĘ RADIOLOGICZNĄ ZĘBÓW I TKANEK JE OTACZAJĄCYCH, PRZY UŻYCIU DUŻO MNIEJSZYCH DAWEK PROMIENIOWANIA RENTGENOWSKIEGO. DO WYKONANIA ZDJĘCIA NIEZBĘDNE JEST SKIEROWANIE.

Stomatologia Demeter – Białołęka, Praga Północ, Targówek, Żoliborz.


 
Sprawdź, w jakim celu wykonujemy RTG zębów!
Demeter-28-2

RTG -Potocka 14, ul. Białostocka 7, PANTOMOGRAM- ul. Białostocka 7


Próchnica jest chorobą bakteryjną polegającą na demineralizacji i rozpadzie twardych tkanek zęba. W historii dziejów próchnica była najczęstszą przyczyną zgonów w populacji ludzkiej. Z powodu próchnicy zębów umierali wielcy tego świata m.in. Faraonowie. W czasach współczesnych dzięki postępom stomatologii próchnica nie stanowi już problemu medycznego. Jest całkowicie wyleczalna, a jej leczenie stało się całkowicie bezstresowe i bezbolesne. Pacjenci mają do wyboru trzy metody znieczulenia przed leczeniem zachowawczym zęba:
 • znieczulenie miejscowe,
 • znieczulenie przewodowe,
 • podtlenek azotu – sedacja wziewna.
Przy leczeniu próchnicy stosuje się wypełnienia materiałami kompozytowymi lub protetycznymi onlay i inlay. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów kompozytowych, które posiadają szeroką gamę kolorów leczenie próchnicy, może być wykonane w bardzo estetyczny sposób. Zastosowanie wielu warstw o różnych przeziernościach i odcieniach umożliwia perfekcyjne dopasowanie wypełnienia do koloru zębów pacjenta. Niestety wypełnienia kompozytowe często po 3-5 latach ulegają rozszczelnieniu i wymagają wymiany. By zabezpieczyć się przed częstą wymianą, w przypadku dużych wypełnień lekarz może zaproponować wykonanie inlay'a bądź onlay'a. Ich przewagą nad zwykłymi wypełnieniami jest duża żywotność. Inlay'e i onlay'e mogą być porcelanowe i kompozytowe (dopasowane do koloru zęba) lub złote. Bezpieczną granicą odbudowy zęba przy użyciu metod stomatologii zachowawczej jest około 50% objętości korony. Powyżej tej wartości należy rozważyć leczenie protetyczne, ponieważ rozkład sił w jamie ustnej może spowodować złamanie pozostających ścianek zęba. W przypadku, gdy stan zapalny obejmuje miazgę zęba konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne), które polega na mechanicznym usunięciu bakterii z korzeni zęba przy użyciu precyzyjnych narzędzi. Lekarz używając lupy stomatologicznej oczyszcza wnętrze korzenia, a następnie szczelnie wypełnia go specjalnym materiałem. Zawsze konieczne jest wykonanie radiowizjografii zęba. Skuteczność leczenia kanałowego jest bardzo wysoka. Leczenie to jest zdecydowanie tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym lub implantem.

Dla kogo?

Leczenie stomatologiczne dotyczy pacjentów w każdym wieku.

Objawy skłaniające do wizyty:

 • ból zęba,
 • towarzyszący bólowi zęba ból szczęki lub żuchwy,
 • nadwrażliwość na ciepłe lub zimne pokarmy,
 • kruszenie się zębów przy nagryzaniu twardszych pokarmów,
 • krwawienie z dziąseł,
 • zaczerwienienie i ból dziąsła,
 • zmiana koloru zębów,
 • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.
Wczesna próchnica często nie daje żadnych objawów w związku z tym należy co pół roku wykonać przegląd stomatologiczny

Korzyści:

 • zdrowe i ładne zęby,
 • zapobieganie poważniejszym zmianom dzięki profilaktyce,
 • kontrola właściwego stanu uzębienia,
 • przeciwdziałanie chorobom dziąseł.

Przebieg wizyty:

   • czyszczenie zębów (usunięcie osadu, nagromadzonej płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego),
   • badanie kontrolne (badanie zębów, dziąseł i jamy ustnej w poszukiwaniu oznak zmian chorobowych),
   • wykonanie RTG zęba lub pantomogramu (prześwietlenie w celu rozpoznania niezauważonych problemów np. uszkodzenia kości szczęki, próchnicy między zębami, zatrzymanych zębów),
   • rozpoznanie problemu i plan leczenia (przebieg dalszego leczenia zależy od opinii stomatologa).

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ DEMETER POTOCKA (ŻOLIBORZ)