Zabiegi wykonuje:

Placówki

Warszawa Praga Centrum

ul. Białostocka 7
03-741 Warszawa

Warszawa Żoliborz

ul. Potocka 14
01-652 Warszawa

Chirurg stomatolog Żoliborz

Chirurg stomatolog w Warszawie

Demeter Warszawa – Zakres działań chirurga stomatologicznego obejmuje wiele dziedzin medycyny, ponieważ wykracza poza obszar jamy ustnej. Chirurg szczękowy odpowiedzialny jest m.in. za przeprowadzanie ekstrakcji zębów, hemisekcji czy radektomii. Do jego kompetencji należy również wykonanie zabiegów chirurgii urazowej i plastycznej twarzy w okolicach jamy ustnej, a nawet usunięcie torbieli lub nowotworów, występujących w obrębie twarzoczaszki.  Wykonuje również uzupełnienia zębowe w postaci implantów. Implant zastępuje korzeń zęba. To niewielka tytanowa śruba, którą chirurg szczękowy wszczepia w kość szczęki lub żuchwy. Kiedy implant zrośnie się z tkanką kostną, zakładany jest łącznik oraz korona zębowa.

Chirurg stomatolog odpowiada za przeprowadzenie często bardzo skomplikowanych zabiegów i operacji. Do jego gabinetu trafiają osoby skierowane tam przez dentystę lub chirurga plastycznego, ale również te po poważnym wypadku.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy?

Chirurg szczękowy zajmuje się wieloma zabiegami, które wymagają nawiercania tkanki kostnej, nacięcia dziąseł i innych ingerencji chirurgicznych. Jednymi z głównych zabiegów jakie wykonuje chirurg szczękowy jest ekstrakcja zębów, himisekcja oraz radektomia. Do jego kompetencji należy również wykonanie zabiegów chirurgii urazowej i plastycznej twarzy w okolicach jamy ustnej, a nawet usunięcie torbieli lub nowotworów, występujących w obrębie twarzoczaszki.  Wykonuje również uzupełnienia zębowe w postaci implantów. Implant zastępuje korzeń zęba. To niewielka tytanowa śruba, którą chirurg szczękowy wszczepia w kość szczęki lub żuchwy. Kiedy implant zrośnie się z tkanką kostną, zakładany jest łącznik oraz korona zębowa. Zabiegi wykonywane przez chirurga szczękowego to:

Ekstrakcja zębów

Ta dość skomplikowana nazwa oznacza nic innego jak chirurgiczne usuwanie zębów. Takie działania podejmujemy w ostateczności, gdy zęba nie da się odratować żadnymi innymi środkami. Taka sytuacja zazwyczaj ma miejsce w przypadku zaawansowanej próchnicy, złamania korony zęba lub w stanach chorobowych przyzębia. Niekiedy ząb usuwany jest z przyczyn ortodontycznych, np. z powodu krzywo rosnącej ósemki.

Podczas ekstrakcji zębów stosujemy znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Przez kilka dni po usunięciu zęba należy spożywać miękkie i półpłynne posiłki. Najlepiej unikać gorących i chłodnych pokarmów lub napojów oraz palenia papierosów.

Hemisekcja

Zabieg stosujemy w sytuacji, gdy możliwe jest jedynie częściowe usunięcie chorego zęba, z zachowaniem jego zdrowego fragmentu. Hemisekcja polega na pozbyciu się części korzeni wraz z odpowiadającą im częścią korony, w przypadku których występuje stan zapalny z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi. Po wykonaniu tych czynności chirurg szczękowy przystępuje do odbudowy protetycznej, dzięki czemu pacjent odzyskuje w pełni funkcjonalny ząb.

Hemisekcję przeprowadza się jedynie na zębach wielokorzeniowych, gdy uszkodzony jest pojedynczy korzeń. Taka sytuacja ma miejsce w złamaniach korony i korzenia zęba, po  przeprowadzonym leczeniu kanałowym, które nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, w zmianach periodontologicznych oraz w sytuacji zaawansowanej próchnicy.

Radektomia

Radektomia polega na usunięciu jednego z korzeni zęba, bez naruszenia jego korony. Stosowana jest jedynie w przypadku zębów wielokorzeniowych. Wskazaniem do przeprowadzenia radektomii są zmiany okołowierzchołkowe próchnicy oraz złamania narzędzia w kanale, zwane endodontycznymi. Inną okolicznością zalecaną do wykonania tego typu zabiegu jest pionowy ubytek kości wyrostka zębodołowego, złamanie pionowe zęba lub jego korzeni, czyli tzw. zmiany periodontologiczne.

W ramach naszych usług stomatologicznych wykonujemy wszystkie powyższe zabiegi. Każdy z nich wykonany jest w znieczuleniu miejscowym. Stosując nowoczesne metody leczenia, przy użyciu profesjonalnych urządzeń, gwarantujemy bezpieczeństwo i wysoką jakość wykonywanych zabiegów.

W procesie leczenia trudno gojących się ran oraz w celu zaopatrzenia świeżych urazów lekarz specjalista może skierować pacjenta na zabiegi z zakresu fizjoterapii.

Kiedy udać się do chirurga szczękowego?

Chirurg szczękowy zajmuje się wieloma działaniami, które mają na celu polepszyć komfort pacjenta oraz zadbać o jego zdrowie. Do chirurga szczękowego należy udać się, gdy czeka nas skomplikowana ekstrakcja zęba, takie jak usuwanie zębów mądrości, ale i wielu innych. Warto również udać się do chirurga szczękowego, gdy mamy podejrzenie zapalenia, ale również, gdy potrzebujemy wszczepienia implantów, które wymagają nacięcia dziąseł bądź nawiercenia tkanki kostnej. Chirurg stomatolog zajmuje się zabiegami endodontycznymi, które wymagają precyzji i doświadczenia. Przy potrzebie skorzystania z pomocy chirurga stomatologicznego należy uzyskać skierowanie, dzięki któremu chirurg będzie wiedział, jak przygotować się odpowiednio do rozpoczęcia leczenia. Ważnym powodem, by udać się do chirurga szczękowego jest podejrzenie stanu przednowotworowego, bądź wiedząc, że mamy nowotwór jamy ustnej lub twarzoczaszki.

X

Zapisz się na wizytę