Wróć do wszystkich specjalizacji

Stomatologia Ortodoncja

Ortodonta

Ortodonta jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu, nieprawidłowości zębowych oraz wad szczękowo twarzowych. Z jego pomocy pacjenci w różnym wieku mogą skorzystać zarówno ze względów profilaktycznych, jak i estetycznych. link


Czym zajmuje się ortodonta?

ortodonta Warszawa Praga

Wady zgryzu są częstą dolegliwością, z którą zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Ich obecność może nie tylko zaburzać estetykę uśmiechu, ale stanowić poważną niedogodność. Problemy z jedzeniem, mówieniem, a nawet oddychaniem to najczęstsza konsekwencja tylozgryzu, przodozgyzu czy też innych problemów za zgryzem.

Wady te mogą mieć zarówno charakter wrodzony (uwarunkowany genetycznie bądź też niedoborami kwasu foliowego w okresie ciąży), jak i nabyty. Ortodonta pomaga zarówno pacjentami z wadami prostymi, jak i złożonymi. Najczęstszymi są:

 • stłoczenie – występuje wówczas, gdy pojawia się dysproporcja między wielkością łuku zębowego a ilością zębów,
 • szparowatość – pojawia się wówczas, gdy łuk zębowy jest za duży w stosunku do wielkości zębów,
 • zatrzymany ząb – taki, który wykształcił się prawidłowo, ale wyrósł poza łukiem zębowym lub utknął w łuku zębowym,
 • brak zawiązków zębowych – kiedy po wypadnięciu zębów mlecznych nie wyrastają stałe.

Jakie metody leczenia stosuje ortodonta?

Leczenie ortodontyczne najczęściej opiera się na zastosowaniu specjalnych aparatów. Ich zadaniem jest stopniowe skorygowanie wad zgryzu. Najlepiej, gdy leczenie zostanie rozpoczęte jeszcze w okresie dorastania – wówczas proces przywracania prawidłowego zgryzu może być nieco krótszy.

W zależności od charakteru wady zgryzu oraz stopnia jej złożoności ortodonta może zastosować:

 • aparat stały – wykorzystuje się go zarówno u dzieci, jak i dorosłych, jest noszony przez pacjenta przez całą dobę, a czas leczenia trwa średnio 18-24 miesiące,
 • aparat ruchomy – można go zastosować u dzieci, jest zakładany przez pacjenta na kilka godzin na dobę, można go zdejmować.

Leczenie ortodontyczne może być częścią leczenia, które zaleci stomatolog.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne w praktyce?

 • Pierwszym etapem jest konsultacja z lekarzem ortodontą. W jej trakcie specjalista kompleksowo oceni stan zębów oraz rodzaj wady zgryzu, z jaką zmaga się pacjent. Jest wysoce prawdopodobne, że ortodonta zleci również wykonanie zdjęć RTG szczęki.
 • Kolejny etap to pobranie wycisku zębów oraz ustalenie planu leczenia. Specjalista poinformuje o możliwościach usunięcia wady zgryzu, typie aparatu i ustali termin jego założenia.
 • Ortodonta założy aparat stały lub ruchomy i przekaże zalecenia związane z pielęgnacją zębów i dalszym przebiegiem leczenia.
 • Konsultacje będą się odbywały średnio co 4-6 tygodni.
 • Gdy wada zgryzu zostanie skorygowana, ortodonta zdejmie aparat i przystąpi do leczenia retencyjnego, które utrwali efekty korekcji.

Jak umówić się do ortodonty?

W Warszawie ortodonta przyjmuje m.in. w Klinice DEMETER na Pradze. Pacjenci, którzy zmagają się z wadami zgryzu mogą umówić się na wizytę telefonicznie bądź też bezpośrednio w recepcji Kliniki.


 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
DEMETER POTOCKA (ŻOLIBORZ)
Profilaktyka_zdrowia
btn_specjalisci