Wróć do wszystkich specjalizacji

Endokrynologia

Endokrynologia to nauka medycyny zajmująca się zaburzeniami, funkcjonowaniem oraz leczeniem chorób układu hormonalnego np. tarczycy, przysadki mózgowej, nadnerczy, trzustki, jajników. Najważniejsze w pracy lekarza endokrynologa jest wczesne rozpoznanie, a w dalszej kolejności skuteczne leczenie chorób związanych z układem hormonalnym.


endokrynologiia          
Do najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych należą choroby tarczycy np. nadczynność lub niedoczynność, choroba Hashimoto mogą one powodować szereg różnorodnych objawów, które w znaczący sposób pogarszają komfort życia pacjentów. Nieleczone mogą powodować szereg zaburzeń metabolicznych i powikłań narządowych. Zburzenia hormonalne tarczycy mogą dawać uczucie złego samopoczucie, uczucie rozdrażnienia, senności zmęczenia, zmiany masy ciała, nasilać objawy kardiologiczne, mogą być, również być jedną z przyczyn trudności w zajściu w ciążę lub przyczyną poronień. Podstawowym badaniem w diagnostyce chorób tarczycy jest oznaczenie poziomu hormonów w krwi obwodowej, oznaczenie przeciwciał skierowanych przeciwko tarczycy, wykonanie USG tarczycy. Badania tarczycy w szczególności powinny wykonywać osoby z obciążonym wywiadem tzn. osoby, które: u których w rodzinie stwierdzono przypadki nadczynności lub niedoczynności tarczycy, przypadki występowania chorób autoimunologicznych (np. RZS, cukrzyca typu 1.), Osoby, które same mają poczucie powiększonej tarczycy. Endokrynologia ginekologiczna jest specyficzną dziedziną medycyny, która czasami wymaga współpracy z endokrynologiem. Najczęściej pacjentki trafiają ze swoimi problemami do ginekologa. Po wstępnej ocenie lekarz ginekolog wdraża odpowiednie leczenie lub kieruje pacjentkę na konsultacje do endokrynologa. W szczególnie trudnych przypadkach leczenie jest monitorowane przez ginekologa i endokrynologa.

Objawy skłaniające ku konsultacjom

  • nadpobudliwość nerwowa,
  • zmiany w zakresie tolerancji temperatury,
  • ubytek lub przybytek masy ciała,
  • nagłe wystąpienie potów,
  • przyspieszone bicie serca,
  • zaburzenia w cyklu miesiączkowym,
  • zmiany w wyglądzie skóry.
 

Korzyści

Wczesne zdiagnozowanie daje gwarancję skutecznego leczenia i zapobiegania wystąpieniu powikłań wielonarządowych oraz prowadzi do poprawy komfortu życia pacjenta.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Profilaktyka_zdrowia
btn_specjalisci